bugün

Karınca ile ağustos böceği hikayesini herkes bilir. karınca bütün gün çalışır, ağustos böceği ise yatar. Kış gelince de ağustos böceği ölür, karınca kış boyu depoladığı yiyeceği yer. Karınca işte bu bencilliği yüzünden ezilmeye mahkum edilmiştir. insanlar, hayvanlar onu basarak öldürürler. Arı ise bambaşkadır. Arı, hem bal yapar başkalarına yardımcı olur hem de kendisine yardımı olur. Arı bu yüzden uçmaktadır.

(üstadımız said nursi'den, benim yorumumla.)
Sözlükte müslüman geçinen çok arkadaş var. Ama bunlar etliye, sütlüye karışmayan tipler. Hatta bazıları boşver kardeş uğraşma bu dinsizlerle diyebiliyor. Kardeşim ben yolumu bulmuşum ama Allah bana öbür dünya da sorduğunda "elinde imkan varken ben sana o nimetleri vermişken niye diğer kişilere yardım etmedin ?" ne cevap vereceksin ?
bütün yaz topladığı ganimeti ateş böceğine peşkeş çekmeyerek kolonisinin beğenisine sunmuştur ki, bu onun bencil olmadığının göstergesidir.
yıllardır çocuklara anlatılmaya çalışılan olay.
karıncalar kışın topladıkları besini yemezler yahu.
o besinlerin üzerinde oluşan mantarlarla beslenirler. bu mantarlarda sadece kendilerine yetecek düzeydedir.
birilerinin karnını doyurmaya kalkarlarsa kendileri hayatta kalamazlar.

http://www.forumsitem.net...incalar-ve-yasamlari.html

karınca ve arı karşılaştırmasına da diyecek söz yok. paldır küldür yapılan karşılaştırmaları kes, günümüze yapıştır olacak şey değil.
(bkz: irgat geldin irgat gidiceksin karinca)