bugün

en güzel olandır.

unutmamalıdır ki hiç bir değer kalbi kırmaya değmez. böyle devam edin. inanın hiçbir şey kaybetmezsiniz. aksine önce allah katında sonra muhatap(insanlar nazarında) kıymetiniz, değeriniz artar.
gün içinde üçbinbeşyüz defa yapmak zorunda kaldığım eylem. bu kadar sabrın bende ne işi var diye zaman zaman düşünüp şaşırıyorum, evet...
Bu ara çok sık yaşadığım durum. Açıkçası kıl oluyorum bu duruma. Niye diyeceksiniz ? Ya biri geçmiş karşına car car car konuşuyor; ne konuştuğunu biliyor ne de senin kişilik haklarını ve özsaygına zarar veriyor. Ya kardeşim sana cevap vermemem sana gücümün yetmeyeceğinden değil seni kırmak istemememden diyeceğim oda olmuyor sonra ise yok işte kestin sesini,sana yakışmadı gibi söylemlerle tahrik ediliyoruz.

Dostoyevski vermiş cevaplarını,

Bazen susarsın, yenilmiş sanırlar seni; eksik ve yaramaz. Unutma, susan bilir ki konuştuğu zaman kimse kaldıramaz.
sebepleri ve sonuçları doğrultusunda farklılıklar gösteren eylem(sizlik).

mesela benim en çok kalp kırmamak için susuşlarım, karşımdaki kişi doğruluğa oldukça uzak bir konuyu bana veya etrafımdakilere kendinden emin bir biçimde aktarmaya çalıştığı zaman gerçekleşir. çok uzun yıllar "ne alakası var, aslında doğrusu şudur." şeklinde çıkışlar yaptım, karşılığında ukala bir tipleme olarak damga yedim. bir münazara veya açık oturumda olmadığım sürece de susmaya devam edeceğim.

direk şahsıma yönelik asılsız eleştiri ve söylemler; eğer önemsiz birisi tarafından yapılıyorsa çeker giderim ve ortamına bir daha girmem, onu kaybedince bir şey kaybetmiş sayılmam. eğer çok samimi arkadaşım tarafından yapılıyorsa cevap vermekle kalmam gerekirse daha da kızıştırırım ortalığı, sonuçta kavga bile etsek çabuk yumuşarız ve bu tartışmayla birbirimizi daha iyi anlayarak daha da yakınlaşmış oluruz.

en sıkıntılısı ailen ve sevdiğin kadınla olan durum bence. kendi adıma çatışmalardan uzak kalmak için sükunetimi genel olarak korumaya çalışıyorum ama hangisinin doğru hareket olduğundan henüz emin değilim.

bunlar şahsi aktarımlarım ve bu konuda genel fikrim şudur;

herkes meşrebi, kalitesi ve karakteri doğrultusunda olaylara yaklaşır ve aldığı sonuçlar da bu yönde olacaktır.
sinirlenince çok ağır konuştuğum için sinir anında konuşmamayı tercih ediyorum. tabi bu durum kişiden kişiye değişiyor.herkese karşı bu denli sabırlı olamıyorum.
Sen bu yüzden susarsın ama umursamaz derler derleeeeeer.