bugün

kalemleri tek vücutta toplayan lider ruhlu nesne.
ilkokulda suluk ve beslenme çantasıyla birlikte ehemmiyet teşkil eden araçlar konusunda başı çeker.
kişilerde bir maddeye bağlılık duygusunu yaşatan birkaç malzemeden biridir okul yıllarında. kalem kutusu içine dışına yazılar yazılması ile seneler sonra bir anı defteri halini alır. ortaokuldan beri kullandığınız kalem kutunuzu bir gün üniversite son sınıfta kaybedersiniz ve sanki bir parçanız gitmiş gibi olur.
sanırım her yaşta kullanacağım çok sevdiğim bi eşyam. ayrıca yararlıdır kullanmak. çantada kalemleriniz dağılmaz. yine de üniversite ortamında garip bakışlara maruz kalmak istemiyosanız bi kere daha düşünün derim. ben düşündüm ama yine de kullanıyorum o ayrı.
bizim zamanlarımızda hem erkek hem kız öğrencilerin rüyasını süsleyen kırtasiye camları önünde kuyruk oluşturan çift taraflı bir kitap kalınlığında plastik iki tarafıda süslü üzerindeki düğmelerden birine basınca silgi, birine basınca cetvel 3.süne basınca kalemtraş çıkan mükemmel kalem saklama ve hava atma aracı malum o zamanlar en teknolojik okul gereciydi (cep telefonu notebook vs.. yoktu o yıllar)
ilk okulda tam ortasına diklemesine yarım kalmış kurşun kalemi sıkıştırıp sonrada kağıdı yuvarlayarak top yapıp sıra arkadaşı ile ders ortasında kalemi dervirme oynadığımız madde.
ilkokulda kullanım oranı tüm öğrenciler tarafından çok yüksek olup seneler ilerleyip öğrenciler yaşlandıkça nispeten erkek öğrenciler tarafından bırakılan ama kızların çok sevdikleri biraz daha büyük olsa makyaj malzemelerini taşıyacaklarını düşündüğüm içine genellikle kalem, silgi, uç vb. konan bir kırtasiye ürünüdür.
(bkz: kalem kutu)
yıllar yılı kalem kutu dediğim kutunun orjinali. çok severdim kalem kutularını. bak hala kalem kutu diyorum. ama bence doğrusu kalem kutu. kalem kutusu diyenlere hep gıcık olmuştum küçükken, hala da gıcık olurum. annesi, babası dermiş gibi. kalem kutu lan işte.

neyse, bir kalem kutum vardı. böyle şeffaf spor ayakkabı şeklindeydi ve küçükken ayağıma giyerdim paso. güzeldi. en unutamadığım kalem kutumdu. geçenlerde hayatımda eksik bir şey var diyordum ve ne olduğunu buldum. gerçi bir çok eksiğim var ama olsun. bu önemliydi. kalem kutum yoktu. ve şehir şehir gezen ben her gittiğim şehirde bir kalemimi unutur olmuştum. kalemlerimde pahalıdır ha. çizim yapıyorum haliyle sürekli yanımda taşıyorum. valizlerde ara ara... nihayet kalem kutu almak aklıma geldi ancak şöyle dümdüz küçük bir kalem kutu bulamadım hiç bir yerde. hep sindili mindili barbili... hep çocuklar için yapıyorlar artık. halbuki eşek kadar adamlarında ihtiyacı olabiliyor. neyse... nihayet şehrin en ücra kırtasiyesinde buldum aradığım kalem kutuyu. çok dandik görünüyordu ama dümdüz bişeydi. silindir. kutu da değil bez. tam istediğim. aha dedim kırtasiyeciye ver bunu bana, sana tüm servetimi veririm. puşt adam bu hevesimden yararlandı ve tüm servetimi istedi ve bende sözünün eri bir insan olduğum için tüm servetimi verdim... böyle bir şey olsa çok komik olurdu tabi ama komik olduğu gibi çok üzülürdüm de. kalem kutuyu alacağımı söylediğimde ama o pek iyi değil dedi kırtasiyeci. dedim ki ne diyorsun sen manyak mısın. o bir numara. üstelik onun hakkında öyle kötü konuşamazsın dedim. dur orada dedi. o şu an benim malım. kaç para lan dedim! 2 ytl dedi. suratına fırlattım. al lanet olsun dedim. suratına fırlattığım paralar bozuk para olduğu için kaşı gözü kanadı kırtasiyecinin... böyle olsa gerçekten komik olurdu ve ben üzülmezdim. neyse verdim parayı ve o şahane bebeği aldım. şu an çok mutluyum. koskoca eşek kadar üniversiteli bir adam olarak, kalem kutumu görenler tarafından dışlansam da ben kalem kutumu çok sevdim. iyi ki seni buldum dedim. tertemiz tutuyorum ve onu sürekli öpüp kokluyorum. yok yapmıyorum bunları... ama içimden yapıyorum. seviyorum kalem kutumu be!
ilkokulda erkeklerin koridorun bir ucundan diğer ucuna " simiiiiittt " diyerek koşarken 9.15 direksiyon tutuşuyla kavradığı kırtasiye malzemeleri koymaya yarayan nesne.
ilkokulda derste sıkıntı bastığında kenarlarını kemirdiğim nesne.
eğitiminiz boyunca silginizin kaybolmasına karşı alınan bir önlem.buna rağmen galip gelen silginiz olacak,kaybolacaktır.adı silgikutuluk olsaydı kaybolmazdı belki meret.*
birden fazla gozu olanlar, tek gozlu olanlar, kalemlerin dusmemesi icin lastik bandlari olanlar ve buna benzer bir cok farkliliga sahip olanlar vardir. kalem kutusu kopya cekmek icin de yalanciliga alet edilir. islevi birden fazladir.
lisede bırakılan şeydir.
sanki hayatının ileriki dönemlerinde hiç kalem kullanmıyormuşsun gibi bir hava vardır.
çekmeceliler vardı böyle. çok havalıydı.

sahi, neden kullanmıyoruz ki hala?
mimarlık öğrencisi isen üniversitede de kullanılır.
hatta meslek hayatında da devam edersin.
biz hiç ayrılamadık kendisiyle.
içinde kızların; önemli yerlerin altını çizerken kullandığı kırmızı, başlık atarken kullandığı mavi, maddeleri numaralandırırken kullandığı sarı, sınavda çıkar diye işaretlemede kullandığı yeşil, not aldığı siyah tükenmez kalemlerin, 0,5 ucun, faber castell fosforlu kalemin, faber castell grip'in, silginin olduğu kutu. erkeklerde yoktur. erkeklerde sadece kırtasiyeden aldığı içinden uç çıkan, tepesinde silgisi olan kalemlerden bi tane vardır, onu da göt cebinde taşır. bozulursa not tutmaz, sınavda da hocadan ister.
güncel Önemli Başlıklar