bugün

işyerinde hanım, sokakta hanımefendi, arkadaş ortamında ise hatun diye bahsetmek en makul olanıdır.
sıfat kullanılmaması en doğrusudur. eğer ismini öğrendiyseniz kadının ismiyle hitap edebilirsiniz. **
"bayan, bağyan, hanım, hanımefendi, abla, teyze, hatun, bitli karı... " hepsi olur. önemli olan özgüven.
sizli bir ifade kullanılarak kolaylıkla çözülecek olan sorun. kullanın rahat edin.
benim gibi bir abazan için inanılmaz büyük bir sorundur. en son bir karıyla, yok len bir kızla pardon bağyanla ayyy hanımla, yok yok bir hatunla, bu da olmadı. bir karşı cins ergeniyle bu oldu, muhabbetim 3 sene önce olduğu için, ses tonlarını ses tınılarını bile özlemişimdir.

heyecan yaparım, bir karşı cinsle konuştuğum zaman. ne demeliyim derim. öyle çok ddüşünürüm ki, sonunda hiç bir şey dememeye karar veririm. ve hiç bir şey demem sadece bakarım. muhabbet falan da etmem, çünkü daha ne diyeceğimi bilemem.
ata demirer'in sitendapında değindiği sorundur.

- incem.
+ şöför bey hanımefendi inecek.
- kendim söyleyebilirim.
+ bu kaltak inmek istiyormuş.
en iyisi nasıl hitap etmenizi istiyorsa öyle hitap etmektir. bunu hitap şeklinize verdiği tepkiden yola çıkarak anlayabilirsiniz. yoksa sizi bozar, gazabına uğrarsınız alimallah.
-şşş bayan
-oha terbiyesiz
-ne dedik yaw bayan dedik bay mı diyeydik alla alla
-salak şey

-pardon hanımefendi
-o ne ya incelikten kopuyorsun adamım
-hey allahım ya

-şş kız bak bi
-köpeğini mi çağırıyorsun be terbiyesiz
-ya ama...

-hey bayan bir dakikanızı alacağım canım
-nerden canın oluyorum be
-sövecem az kaldı...

-çok özür dilerim, bakarmısınız
-buyrun
-oleeeey
-deli mi ne...
otobüste falan en karizmatiği şu olur kanımca;

-ya sen geç otur ben kalkiyim(çok cool bi edayla söylenirse oluyo ama)
-ay çok teşekkürler
bizleri doğuran, 'yemeyip yediren, içirmeyip içiren' kalıbından çok, bütün bir hayatın - düşüncenin, aklın, ruhun, isteklerin ve beklentilerin, yarınlarının, insanca var olan bütün hislerin- varlığını silip tek bir noktada -çoçuğunda- sabitleştirmeyi başaran kadınlara sadece hak ettikleri saygıdan oluşamayan cümlelerdir.
kadınlara nezaketle yaklaşmamak ve kaba sözler söylemekle eşdeğerdir. ayıptır, hem ahlak hem de görgü kurallarına aykırıdır.
- naber lan yarraam!

yapanlar var. tanıyorum. biliyorum.
bir konuşursam yer yerinden oynar.
hayvani bir sesle baayan baayan denmesi.
hiç kendinizi kasmamanız 'bakar mısınız' diyerek halledebileceğiniz sorun.
kadın ruhuna daha çok insanlar hitap ediyor. hayvanlaşmaya başlayınca genelde sorun olur evet.
kadinlar ile arasi pek de iyi olmayan veya olamayan yurdum erkeklerinin ortak sorunudur. kadinlar türlü türlü olarak çıkıyor karşımıza; kimisi fırlama tiplerden hoslanirken kimisi de daha aklı basında tipleri begeniyor. dolayisiyla bir erkegin tüm kadınlara hitap edecek kadar çok yönlü olmasi günümüz koşullarında biraz zor gibi. neticede hangi kadina nasil yaklasacagini kestiremeyen ve aradığı insani bulamayan kişilerde antisosyallik ve depresyon eğilimi görülebiliyor ki bu şartlarda bu gayet doğaldir.
Türk milleti olarak cümleten bu sorunu yaşıyoruz.Allah beylere akıl fikir versin.Yahu bir kursa falan gidin bari.Azıcık nazik davranmayı öğrenirsiniz belki.