bugün

ülkemizde var olan durumdur. kadın kelimesinde utanılacak bir şey varmış gibi "bayan" kelimesi kullanılmakta. bayan, isimlerin önüne gelecek sıfattır. bayan yılmaz gibi. ama ben bayanım olmaz. ben kadınım olur. hiç, bir erkeği "bir bay olarak ben ..." diye konuşurken göremezsiniz. ama bir kadından bahsederken, ondan kadın olarak değil bayan olarak bahsediliyor. kadın konuşuyor, diyor ki; "bayan olduğum halde...." . ulan sen bayan değilsin ki. özellikle kadınlarda bu var. bayan olduğum halde bla bla bla. kadınsın ulan sen! bayan değilsin.
arz ederim.
kadın mı yoksa bayan mı kullanılmalı tartışması gereğinden fazla abartılıyor.
ben avrat demeyi tercih ediyorum.
ben karı-kız demeyi tercih ediyorum.
kadın demekten utanmak değildir. kadın demeyi kaba bulmak ve bayanın kibar olduğunu düşünme saçmalığıdır.
bayan kelimesi kullanımı daha mantıklı gelebilir. çünkü karşındakinin kadın mı, kız mı olduğunu bilemediğin durumlarda en iyi çaredir. bazen 40 lı yaşlarda birisine kadın diyorsun, "ayol ben daha kızım" diyenlerde çıkabiliyor.
baayaan demekten iyi bir kelimedir.
ülkemizde bakire olanlara kız; bekaretini kaybedenlere ya da evli kadınlara kadın denmesi gibi, dişi milletini iki sınıfa ayıranlardan ötürü insanların ne diyeceğini şaşırması durumudur.