bugün

jared diamond der ki, esasında japonların ataları kore yarımadasındaki bir krallıktan gelmektedir. orada olan savaşlar sonucunda yenilmişler ve japonya'ya kaçmışlardır. ancak ilk geldiklerinde japonya'da kendilerinden daha ilkel gruplarla karşılaşırlar. bir kısmını yok eder, bir kısmını ise asimile ederler. böylelikle yavaş yavaş modern japonlar ortaya çıkar. hala ülkenin bazı yerlerinde o eski japonya sakinleri yaşamaktadır: https://en.wikipedia.org/wiki/Ainu_people

ancak yüzyıllar içinde bu adamların dili korelilerden çok farklılaşmıştır. kültürel olarak da farklı bir kimliğe bürünmüştür. dolayısıyla bu adamlar japondur. etraflarındaki başka milletlerle de genetiklerinin karışması japon oldukları gerçeğini değiştirmez. ki bu zaten normaldir.

benim dedemin babası diyarbakırlı bir kürtmüş. bu benim türk olduğumu değiştirmiyor.

elbette tahmin edeceğiniz gibi japonlar bu durumu kabul etmeye pek yanaşmıyorlar. uzun süre japonların kore'den değil, korelilerin japonya'dan geldiği tezini savundular. ama artık pek bir dayanakları olmadığı için ısrar etmiyorlar diye biliyorum. çünkü bilimsel olarak tersi kanıtlandı.