bugün

dörtyol'da bulunan antik kent.
iskender'le darius'un m.ö 333'te savaştıkları, iskender'in galip geldiği ve hindistan'a kadar önünün açıldığı savaşın olduğu yer. bugün orada su kanalları ve tapınak kalıntıları varmış. nasipse cuma öğleden sonra orada olup var mı yok mu bizzat gözlemleyeceğim.
dörtyol'dan osmaniye tarafına giderken erzin yol ayrımından sola dönüp tren yolunu geçince karşınıza çıkacak olan harabelerdir.

su kanalları şaşırtıcı şekilde ayakta kalmış, ilerisinde bir takım bina kalıntıları var. muhtemelen tapınak, belki küçük bir tiyatro vb.

harabeler herhangi bir ilgi görmediğinden, adeta köylülerin tarlasının arasında. su kanalları boyunca giderken ekinleri ezmeyeyim diye neredeyse tek çizgi üzerinde yürüdüm. oysa ben bir nizamiye, bir kaç görevli, düzenlenmiş etraf vs. bekliyordum. inek güden genç bir hanım, bisikletli iki küçük çocuk, biraz ilerilerinde koyun güden bir kız çocuğu, bir çoban köpeği, 50-55 koyun, osmaniyeli hurdacı derviş amcadan oluşan bir kadroyla karşılaştım. derviş amca "allah iyilerle karşılaştırsın evlat" dedi. budur yani olay...

günün birinde iskender meraklıları bölgeye el atarsa, o taraflar turist ilgisi görürse, dolarlar yurolar tatlı gelirse, bir umut...