bugün

kazım karabekir' in hatıralarında anlatılan olay.

günlerden bir gün yüzlerce anadolu çiftçisi ayaklandı. isyan ısparta' da başlamış gaziantep, şırnak, batum, iskenderiye' ye kadar uzanmış en son ankara' da birleşmişti köşke doğru yürüyorlardı. sık bakalım, sık bakalım, biber gazı sık bakalım diye bağırıyorlardı. biber gazı ne ola ki dedim ? hala kafamda bir soru işaretidir.
ben hemen ismet paşa' ya durumu bildirdim. ismet paşa bana
- kazım toyotalara binin hepsini tarayın ! hükümete karşı ayaklananları affetmeyin dedi.
ben şaşırmıştım daha dün düşmana karşı birlikte omuz, omuza çarpıştığımız insanları nasıl öldürürz dedim. bana,
-eski dostlar düşman oldu görmüyor musun dedi.
ismet dedim. bir otur soluklan hemen ani karar verme. bir empati kur bir dertlerini anlamaya çalış dedim. tamam dedi git sor bakalım ne istiyorlar
hemen gittik sorduk. halk açtı ankara' nın israfları onları çok kızdırmıştı. gelir çok düşüktü.
durumu ismet' e bildirdim ismet bana
-ekmek yoksa heykel yesinler dedi.
yahu dedim heykel mnasıl yenecek ?
lan dedi biz boşuna mı yaptık bu heykelleri olmadı gitsinler akp ye oy versinler onlar makarna veriyorlar dedi.
akp neydi hal kafamda soru işaretidir. durumu anlattık heykel yiyin filan demedik tabi. sorunla ilgileneceğiz deyip gönderdik.
TARiHi BiR HAKiKATTiR. KADiR MISIROĞLU' DA ANLATTI.