bugün

insan olmanın asgari, olmazsa olmaz bazı şartları olması gerektiğine idrak edememiş kelebeklerdir....

misal yanında çalıştırdığın adamı canlı yayında itin götüne sokup kovmayacaksın insan şartlarını taşıyabilmen için...

- "ben seeana yaptıgım iyilikleri söylemiyorum sen benim gızımsan ama seeanii pezevenklerin elinden kurtardım ulan, ağlıyordun beni aramıştın hatırladın mıaaa..ama ben yaptıklarımı söylemem, söylersem şerefsizim"... gibi cümleleri canlı yayında konuk ettiği kadın sanatçıya söylememesi grekir insan olabilmesi için...

otel odasında mangal yapmaması, onlarca kadını dövmemesi, tehdit etmemesi, işsiz bırakmaması, iş verenleri tehdit etmemesi, cahilliğini övgü malzemesi yapmaması, onunla gurur duymaması, eğitim bilgi gerektiren işlere cahil özgüveniyle dalmaması ihtisasa saygı göstermesi, çete mete gibi oluşumlarla herdaim içiçe olmaması, en azından böyle bir görüntü vermemesi, çarşı ortasında adam vurdurmaması, vurulan adamın ailesi tehdit edince kan parası verip olayı kapattırmaması grekir insanın insan sayılabilmesi için....

bir insanın insan vasfı taşıyabilmesi için kalbinde bir gıdım insan sevgisi olması gerekir...

bir insanın insan olabilmesi için bin defa hata yaptıktan sonra her defasında ağlayıp ders aldığını söylemesine rağmen aynı hatayı tekrar yapmaması gerekir...

bir insana sırf insan diye üzülebilmek için o insanın, insan olup olmadığına bakmadan üzdüğü zarar verdiği, aşağıladığı onlarca kişiyi bilmemek gerekir...

sırf iyi uzun hava çıırıyo diye bir insan iyi insan vasfı kazanmış olmuyor.
hayatta en çok sikilenlendir bunlar amiyane tabirle.
biraz da gösteri meselesidir ki neyi savunacağını bilemez olurlar.
(bkz: hümanist)
"rol model niteliğe değil, niceliğe göre seçilir: zekinin rol modeli dahi, şampiyonun rol modeli rekortmense; delinin rol modelinin zırdeli, sıradanın rol modelinin pespaye olması şaşırtıcı değil."