bugün

enteresan ve ikilemde bırakan soru.
Eğer tanrı sonsuz iyilikse şeytanı neresinden çıkardı?
Çok mu çiğköfte yedi?
allah şeytan'i yaratıyor ve ona kıyamet gününe kadar mülhet veriyor. hepimiz bu saçma pazarlığın kurbanıyız amk.
aydınlanmaya başlamış insan söylemi.
bak şimdi. önce sözlük abilerimizin hoşuna giden bir açıklama yapalım şukular gelsin.

-ey insan. kötülük olmasa iyiliğin değerini nasıl bilecektin? her şey zıddıyla mümkündür.
-kötülük tanrı tarafından yaratılmamıştır. insan eseridir.
-salt kötülük yoktur.kötülük dediğimiz şey iyinin olmaması halidir.
-şeytan da öncesinde bir melekti. sana secde etmedi
-bu dünya bir sınavdır. kötülük o sebepten vardır...

senin sorduğun soru kötülük problemi olarak geçer.
(bkz: kötülük kanıtı)

ayrıca asıl yoruma gelince:
(bkz: tanrı var mıdır)

hem sen böyle sorular sorup insanı günaha sokmasana. bak yanda bekaret, pipi, küçük göğüsler, kezbanlarla ilgili falan çok felsefik başlıklar var. saldır.

edit: bunca yıllık felsefeciyim lakin şu çiğ köfte bağlantısını kuramadım.
şeytan ya da Allahın katından kovulmadan önceki ismiyle Azazil, bir cindi melek değil. Ama o öylesine bilgeydi ki, Allah, onu meleklerine hocalık yapması için görevlendirdi. Hz. Adem(as) yaratıldığında Allahın secde emrine uymadı, kendinin üstün olduğunu iddia etti, lanetlendiğinde ise şunu söyledi:"Öyleyse ben intikamımı senin her kulunu yoldan çıkararak alacağım" Allah da insanları imtihan etmek için şeytanın yaşamasına izin verdi. Ama cehennemde en büyük azabı o çekecektir.
şeytan aslında yoktur. Sadece iyiliğin hissedilmediği anlar için geçerlidir. Tıpkı karanlık gibi. Karanlık; ışığın olmadığı zamanlar için kullanılan kavramdır. Işıksız ortama karanlık denir.
Tanrı tarafından yaratılmış bir varlıktır.

not:üstüne söylenecek sözler başlıkla örtüşmeyecektir
şeytan cinlerin imparatorudur ve çok bilge bir varlıktır. mutlu mesut yaşarlarken bir gün cenabı allah "bilinmek, tanınmak ve sevilmek" için insanı yarattı ve bu yeni yarattığı varlığı çok sevdi. ona en büyük onuru "yeryüzünün halifeliği" ünvanını verdi. ve en önemlisi tüm yarattıklarına insan oğlu önünde secde emri verdi. cinler ve melekler " ya rab bizler seni çok seviyoruz, bütün yeryüzünü kana bulayacak olan bu insanı yaratmana gerek yoktu" demelerine rağmen yinede secde ettiler.tabii iblis hariç. o büyük bir kibre kapıldı ve lanetlendi, bizim en büyük düşmanımız oldu. ve ona tüm tövbe kapıları kapatıldı. allah kıyamete kadar yaşamasına ve insanoğlunu yoldan çıkarmasına izin verdi ve bu durum bizim imtihan aracımız oldu. yalnız orada ince ve önemli bir detay vardır. melekler " ya rab biz seni çok seviyoruz zaten, ne gerek vardı insanı yaratmaya" dediklerinde cenabı allah onlara "ben sizin bilmediklerinizi bilirim" demişti. melekler iradesiz ve kötücül olmayan varlıklardır. onların sevgisi "sabit" bir allah sevgisi idi başka bir seçenekleri yoktu. fakat ya insan? içinde her türlü iyilik, kötülük, merhamet, gaddarlık, yaratıcılık, yıkıcılık, aşk duygusu, öfke ve daha bilumum kavramlar ve en önemlisi "irade" sahibi ve seçenekleri olan bir varlık oluşu. insanoğlunun yaratıcıyı sevip sevmemesi bu sebeple çok önemli. onun için bizim yaratıcıya olan inancımız ve sevgimiz, cenabı allah tarafından çok önemseniyor...
(bkz: alkollüydüm nasıl yarattım hatırlamıyorum)
o da üretim hatasıdır. arada olur öyle...
mazlumdur.. ezilendir.. sistem karşıtıdır.. devrimcidir cevabı verilesi soru..
(bkz: günah keçisi)
şeytan, insanları allah'a karşı gelmeye yönlendiren bir cindir. allah da insanları imtihan etmek için şeytana müsaade etmiştir.