bugün

halk kimi seçse yaranamadığı insanlardır. biri çıkar çoban özelinde ortalama yurttaşımı hakir görür. diğer çıkar "bidon kafa" der. beriki çıkar sanki şanzelize'nin göbeğinde doğmuş gibi "göbeğini kaşıyan adam" der. küçümser, hakaret eder. düpedüz milletime küfrü basar. işin kötüsü bunlara hak veren çıkar. halkının seçimine saygı duyacağı, bunun nedenini analiz edeceği, halkını anlamaya çalışacağı yerde çirkinleşir, kendi anasına, babasına, dayısına, amcaoğluna kin besler. aslına yabancılaşır.

inan içimi acıtıyor bu insanlar. bu tavırları hazmedemiyorum. bekir coşkun söylesin, bana bir şey ifade etmez. urfalı bekir coşkun olsa da bırak yapsın. ama benim sınıf arkadaşım, iş arkadaşım, müşterim, sözlükdaşım sen ne istiyorsun kendi yurttaşından? neden onu anlamak istemiyorsun? neden onlara kendi fikriyatını bir sihirli değnekle, tepeden inme kabul ettirmek istiyorsun? bırak neye/kime inanıyorsa onu yapsın. neden illâ senden olmasını bekliyorsun?

sen, ben, yanındaki, iki arkandaki, onun çaprazındaki başka, karşımızdakiler başka, hemen yan sıradakiler başka düşünüyor. ne var bunda? neden kendimizi çemberin içinde görüp dışındakileri ötekileştirelim? neden kendimizi yalnızlaştıralım? neden aslımızdan tiksinelim? neden aslımıza yabancılaşalım, hatta ondan nefret edelim?

bu insanlar çok canımı sıkıyor. zira küçümsediği, nefret ettiği, içindeki kini dışına kusabilse elleriyle boğacak derecede yüreğinde irin ürettiği bu insanlar, halkım, yurttaşım... onlar benim annem, babam, amcam, arkadaşım, belki sevgilim, onların akrabaları... onlar benim otobüs şoförüm, çaycım, bakkalım, hatta doktorum, muhasebecim, avukatım...

bunu neden göremiyorsun? neden anasını satayım? neden bu topraklar dar geliyor sana? bu insanlarla yaşamak neden zor geliyor? sen, ben, yanındaki ve diğerleri... biz başka bir seçim yapıyoruz, onlar başka... bunun neresi yanlış? onların başka şeyi seçmesi seni neden geriyor? neden ya? neden? bırak kime oy veriyorsa versin. demokrasi bu demek değil mi? peki sesini sadece sandıkta duyurabilen insanlara sırf senin sesini daha fazla duyurabileceğin araçların var diye neredeyse küfretmen ayıp değil mi?...

ek: bir de şu var ki: bu seçimlerde halkım herkese ayarı basmıştır. iktidar partisine ayrı, onu hakir görenlere ayrı. sen her ne kadar şurada akp bokunu aday gösterse seçilir desen de, urfa'da cekete oy vermeyeceğini göstermiştir. sadece göbeğini kaşımadığını fildişi kulelerinden halkın suratını tükürmek isteyen sümüklülere gereken cevabı vermiştir. iktidar partisine de "hoop hemşerim. senin o kabaran koltuklarının bir havasını alalım bakalım" demiştir. canım benim...
aynı anda herkesi mutlu edilemeyeceğini bilen insanlardır.

hadi şimdi bu işi chp-mhp vb yapıyor ki onlar muhalefet görüntüsünde mazallah bu seçimlerde rte milleti hakir görse idi neler olurdu bir düşünün.
güncel Önemli Başlıklar