bugün

Bunu yapanlar istisnasiz şerefsizdir. Hayvana çarpıyor da inip bir ne olmuş diye bile bakmıyor Basıp gidiyor.

Bunu gören insanlarda duyarlı degil. Bu durumun hayvan sevgisiyle de alakası yok. Vicdanı olan insan kayıtsız kalmaz.

Hayvanları Koruma Kanunu'nun 21. maddesine göre "Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır." hükmünü ihtiva etmektedir.

Aynı kanunun 28. maddesine göre 21. madde hükmünü ihlal edenlere 250,00-TL. idari para cezası uygulanması gerekmektedir.

Cezayı tatbik etmesi gereken ise 17. maddeye göre illerde valilik, ilçelerde kaymakamlık makamıdır.

ilgili makama müracaat ederek olayı ihbar etmelisiniz.

Lütfen kayıtsız kalmayalım.
Birde insanlardan insaf bekler, önce insan ol.
sadece hayvana değil sırasıyla engelliye, çocuğa, yaşlıya veya öylesine bi insana çarpacak ve durmayacak şerefsizdir.
aynısı şunlar için de gecerli
(bkz: tecavüzcü)
(bkz: katil)
insanlıktan nasibini almadıkları, sevgi, merhamet, acıma gibi insanı öteki canlılardan ayıran özellikleri taşımadıkları, tehlikeli, umursamaz insan müsveddeleri oldukları kesin olan, " şerefsiz" grubun parçasıdırlar.
Bugün, market alışverişindeyken, tabiat üstü, insan mı, hayvan mı tereddütte kaldığımız, kulakları sağır, tüyleri diken eden cinsten bir sesle irkildik. Tüm market, cümbür cemaat, attık kendimizi dışarı. Yolun kenarında, o minik bedenden, o sesin nasıl çıktığını çözemediğimiz, yere yığılmış, hareket edemeyen bir köpek gördük.Acısını anlamak için, gözlerine bakmanız ve çıkardığı o sesleri duymanız kafiydi.
Çarpıp kaçmışlar, aracı göremedik.
Kadınlı erkekli bir grup, topluca salya sümük ağlar mı?!
Vallahi ağlar, billahi ağlar!
Yürek dayanmaz!
O korkunç seslerle acı çeken köpeği, apar topar veterinere taşıdık. Bacakları ve kalçası kırıkmış, Tedavi masrafları, 2-3 bin lira tutar dediler. Belediyeyi aradık, gelip aldılar ve ücretsiz tedavi edileceği söylendi.
Ne kadar doğru bilmiyoruz.
Tedavi edilecek mi, ölüme mi terkedilecek hiçbir fikrimiz yok.
O şerefsiz insan müsveddesi, durup, kendi götürseydi, trafik sigortası tüm tedavi ve bakım masraflarını karşılayacakmış, bunu öğrendik.
Yığıldık olduğumuz yere!
Ey şerefsiz!
Lanet olsun doğduğun güne!
Büyüdüğün her güne!
insan olamadığın her güne!
iki yakan bir aradaysa da, batsın bu dünya ulan!
Az bile söyledin.
Ölümlerden ölüm, ızdıraplardan ızdırap dilediğim insanlardır; Şerefsiz deyip geçemeyeceğim, bu yetmez.

Geçen yıl altın gözlü kedime çarparak ölmesine sebep olmuştu bu köpoğlulardan biri. Diğer bir kedimize yine çarparak komşu bahçesine fırlatmışlar 2 gün sonra kan revan içerisinde bulunmuştu. Hemen veteriner hekim, ameliyat - platin, fizik tedavi yürüyor şimdi.
Bu yaz bahçede baktığım ama esasında kendi kendisini büyütmüş bir sürmeli kedi; Evden çıktım bir duvar dibinde yatıyor, hemen anladım öldüğünü çarpıp kaçmışlardı. Ağlayarak kucaklayıp eve getirdim. Bahçede altın gözlü kedimin yanına bir yer kazıp o'nu da gömdüm. Tam bir yıl dikkatlice yaşadı, bir piçin dikkâtsizliğiyle o da gitti.
Dün yine dışarı çıktığımda bir pofuduk kedi daha ezilmiş ve yolun kenarındaki kanala atılmıştı.
Üzgünüm. Aslında söylemek istediğim çok şey var ama halâ kendimi tutmaya çalışıyorum.

Cunda da sarhoş ağırlayıp caddede sürat düşürücü önlem almayan belediyeyi de kahrolsun be, bu kaçıncı? Ulan o hayvanlar karşıdan karşıya geçerlerken metrelerce önce görünüyorlar zaten.

insan sen kötüsün, her zaman kötüydün zaten be!

Not : Cunda Mevlâna caddesinde oturan sakinler devamlı kedi gömüyorlar. Ayvalık belediyesinin de canı cehenneme, amin!