bugün

beş duyumuz dışında bir kontrol mekanizmasının olmayışının kolayca doğurabileceği şüphe. bu kadar benzer yaşam formunun, dünyanın merkezi "ben" iken nasıl olupta böyle detaylı bir hayat sürdüğü tartışmasının da bir ürünüdür.
(bkz: ben yoksam tanrı ne işe yarar)
matrix ana teması.
Evrende yalnız olup olmadığımız sorunsalı ile birlikte ele alındığında hayli olası bir durumdur. Bir de hayat denilen şeyin belli senaryolar altında karar verilme süreci olarak ele alınması var daha bast ifadeyle, her insan evladı için belli senaryolar biçilmiş (ki bu da kader) bu belli senaryolar karşısında nasıl davranacağı izlenmekte, dini inanca göre de davranışı simulasyon evreni olmayan bir evrende (ahiret) değerlendirilmekte ve bu davranıştan ötürü hesap vermekte.

Hadi daha basit ifadeyle GTA oynuyoruz evlat, "program geçersiz işlem yürüttü ve kapatılacak" mesajından sonra siyah konsol ekranı çıkacak "niye yaptın" a cevap vereceksin... (Haşa deyim tam olsun töbe töbe)
hiçte küçümsenmemelidir. çünkü bilimsel olarak gelinen son noktadır.ayrıca bu soruya farklı cevaplarda sunulabilir. mesela hayatımızda yaşadığımız bazı fenomenleri de incelemekte fayda var. mesela rüyalar, rüyalar bilinçaltındaki bilginin dışa vuran hologramıdır. bir nevi bir simülasyon programı oluşturur beyin.
bizde asıl kaynak bilgi burada olmasına rağmen oranın asıl gerçeklik olduğu yanılsamasıyla baş başa kalırız. bununla ilgili kısaca düşüncelerimi anlattım. bakabilirsiniz. https://youtu.be/D8JDb_Uvy0s
ihtimal mi ? Şuan bir simülasyondayız zaten.
ihtimal mi ? Şuan bir simülasyondayız zaten.