bugün

tanım: bir hastalık veya sakatlık dönemi öncesinde dal gibi incecik olan kişinin uzun bir süre yatakbaşı yapması sonucu kilo alıp şişmesi durumudur.
kendimden örnek verecek olursam;

uzun zamandır halısaha maçı yapmamıştım. hatta uzun zamandır koşmamıştım bile. bir gün halısaha maçına çağırıldım. formayı giyip çıktım maça. çok da kötü oynuyordum. ama ne önemi var. tabiri caizse koşturup duruyordum mutlu mutlu. birden ani bir dönüş yaptım ve dizimin restmen döndüğünü hissettim. * ardından o hızla duramayıp takla attım. yerde oturup doğrulduğumda dizimin ağırlaştığını ve giderek ısındığını hissettim. ben yerde kıvranırken diğerlerinin bana "oynamıyosan git la burdan!" demeleri beni gaza getirdi ve kaleye geçtim. kalede daha çok top gelmeye başlamıştı. gittikçe keyiflenmiştim. ağzımdan sular aka aka degaj vurup pas veriyordum.

ertesi sabah annemin çığlığıyla uyandım. sonrasında ise gözlerim dizime kaydı ve şok oldum. dizim öylesine şişmişti ki neredeyse kafam kadar olmuştu. hemen paldır küldür doktora oradan emar çektirmeye oradan sıralarda beklemeye derken sonunda ilk defa bir doktorun korktuğunu gördüm. meğerse o dizimin ısındığı an iç kanama geçiriyormuşum. doktor iki buçuk ay rapor verdi. evde yattım ve sürekli yedim. * yerimden kımıldayamadığım için hızla kilo alaya başladım ama bunu benden başka fark eden yoktu. iki buçuk ay bitip kalktığımda 20 kilo birden almıştım. * yani 65 kilodan 85 kiloya geldim.

bunun dışında geçen gün tv de gördüğüm haberde 240 kilo olan teyzemizi 7 kişi kapıları kırarak hastaneye yetiştirmiş ve neden bu kadar kilolu olduğu hakkında yaptığı açıklama ise şu "3 yıl önce bi gaza geçirdim zonra noldiysa oldi."