bugün

pakize suda nın memleketi gezip dolaştığı programında sokaktan rastgele çevirdiği insanlar içinde karşımıza çıkan ve gerçek bir istatistik oluşturmak istense aslında istisna oluşturmayacak kadar sayıları çok olan bizim insanlarımızdır. bir insan üniversiteye gelene kadar nasıl olurda bir dünya atlasına göz atmamış olur hakikaten ilginçtir. hadi onu geçtim hiç mi coğrafya dersi görmedin be mal oraya gelene kadar. sana pasifikte kıytırık bir adanın coğrafi koordinatlarını sormuyorlar ki, ülkemiz hangi yarım kürede diyorlar. bunu bilmeyen üniversite öğrencisi hiç olmasın, gitsin ölsün daha iyi.

edit: zaten iki tane var arkadaşım, kuzey ve güney, hani bilmiyorsan bile at belki tutar. ama ondan bile haberi yok ki adamın, lakin sorsan kuzey-güney in geçen haftaki bölümünü sana hatim etmiş gibi takır takır anlatır. bu soruya orta yarım küredeyiz diyen insan çıktı. daha da birşey demiyorum.
doğru söyleyenleri programa eklememe ve yanlış söyleyenleri programa ekleyip dikkat çekme çabasıdır nitekim her zaman da başarılı olmaktadırlar.
program dikkat çeksin diye doğru söyleyenleri makaslama ve yanlış söyleyenleri ekleme gibi bir durum olsa bile bir üniversite öğrencisinin bu soruyu bilememesinin rezil bir durum olduğu gerçeği ortadadır.
edit: normal vatandaşı bu değerlendirmenin dışında tutuyorum, yani ilkokuldan terk, hatta belki ona bile gidememiş olan, günde 10-12 saat çalışmaktan dünya ile bağını zaten koparmış olan tabakhane işçisi vatandaş rıza gibileri ayrı tutuyorum.