bugün

Bizim ülkede bölüm fark etmeksizin üniversite mezunlarının (son 10 yıldır üniversite okumayan yok denecek kadar az zaten) gereksiz bir diploma kibri mevcut.

nasıl beni işe almazsınız diplomam var ya?
Her şeyi ben biliyorum diplomam var ya..!

Dünyanın kaderini değiştirmiş insanlardan birisi, Michael faraday.
Elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren ilk motoru yapan kişi. Kullandığınız çoğu makinenin dolaylı olarak mucididir kendisi. Ama gelin görün ki faraday bırak üniversiteyi ortaokul bile okumamıştır. Babası onu bir kitapçının yanına çırak diye verir ve faraday o kitapçıdaki kitapları okuya okuya bu muhteşem teknolojik gelişmenin ilk adımını atar. Sonrası başkaları tarafından devam ettirilir.
faraday'ın yaşadığı dönem olan 19.yüzyıl başı için normaldir. o dönemde herkesin üniversite mezun olması düşünülemezdi. ama bilimsel kitaplara erişimi vardır ve bunları okumuştur. yani havadan bilim adamı olmamıştır.
Burada iki konuya değinmek lazım.

1- " abi bak faraday da okumamış işte " örneği çok istisnai. Böyle adamlar çok özel insanlardır bu yüzden zaten senin benim gibi normal bir insanın çalışıp anlayamadığı şeyi o adam kendi didinip başarmış.

2- faraday'ın çalışmalarını matematiksel olarak formülize edip bunu diğer insanlara açıklayan kişi ise " diplomalı " maxwell'dir.