bugün

Karakter sınırına takılmış ve aslı; "Fakir bir çevrenin insanı fakirleşterdiği gerçeği" olan insandır.

Öncelikle, bu olayda anlatılan bütün kişi ve kurumlar tamamen gerçek ürünüdür.

Sevgili sözlükdaşlarım; bu tespite sırf sizleri düşünerek ve sizlere de yardımcı olma babında, Beş parasız kaldığım bugünlerde gelir-gider hesabı yapmak zorunda kalmamla vardım.

Evet arkadaşlar, şimdi sizlere fakir bir çevrenin, yalnızca itibar zedelemekle kalmadığı gibi nasıl maddi konularda da zorluklar yaşamanıza sebep olduklarını anlatacağım. Şimdi gelelim olayın iç dinamiklerini anlatmaya. Bu sivrisinek vari, kan emici fakir çevremiz öncelikle, eğer ki sigara kullanıyorsanız (sigara temsilidir), bir iki dal sigara söğüşleyerek bu işe başlarlar. Sonraları azıcık büyümüş olan kan emici sivrisineklerimiz bu defa da, "panpa dışarıdan gelirken bir paket de bana alsana, ben vericem parasını" derler, lakin bu güne değin o paketlerin parasının geri verildiği çok nadir görülmüştür. Kan emici sivrisineklerimizin en büyük meziyetleri ise sizlerden ne ara kan emdiklerini anlayamamanızdır. işlerini öyle bir ustalıkla yaparlar ki iğneyi vücudunuza batırırlar ama bunu çok nadir farkedebilirsiniz. Daha sonraları iyice büyüyen bir sivrisinek gibi daha fazla kan emmeye başlarlar. ortamlarda "kanki paramız çıkışmadı üzerine eklesene" diyerek 80 liralık hesaba 10 liralık bir katkıda bulunmak suretiyle hemen hemen bütün hesabı size kitlerler. Bu kan emme durumu öyle bir hal alır ki bazen o 10 lirayı bulduğunuza dahi şükretme raddesine getirirler. Sonra bir bakmışsınız ki ayın sonlarına doğru, azami şartlarda dahi, size yetmesi gereken paranız suyunu çekmiş ve siz de artık, tıpkı çevreniz gibi, fakir bir birey haline gelmişsiniz. Sizi de kendilerine benzetmiş bu güruhun bundan sonraki amacı; sizi de kan emici bir sivrisinek yapmaktır. Aman aman oyunlarına sakın gelmeyin. Peki bundan kurtulmanın yolu var mıdır?

bu denli usta olan sivrisineklerimizin bizleri ne kadar zor duruma düşürdüklerini ne zaman anlarız? Eğer ki pek fazla hesap-kitap işine girmeyen biriyseniz, kendinizi iyi kollayın. Çünkü siz de etrafı kan emici sivrisineklerle çevrili biri olabilirsiniz. Tıpkı benim gibi hesap-kitap işine pek dikkat etmeyen birinin, bu durumu anlaması 2 yıl 5 ay 18 gün sürebilir. O yüzden sizlere hesabınızı kitabınızı iyi tutmanızı öneririm ey sözlükdaşlarım.

Katmanduda yaşayan bir yazar dostunuz olarak millerce uzaktaki, siz yazar dostlarıma sevgilerimi kargolar, yeri gelmişken nikaragua'da oturan teyzemgillere de selamlarımı iletirim. Selametle...

(bkz: Ben değil de çevrem çok fakir)