bugün

özünde iyi bir paylaşım olmakla birlikte yanlıştır üstadım, yanlıştır.

biz, merhametli bir milletiz. biz, yardımsever bir milletiz. türk milleti zekidir, türk milleti...
ortada acıklı bir durum varsa derhal olaya balıklama atlar, işin aslını sorup soruşturmadan hareket ederiz.

efendim facebook, kaybolan birini bulmada güzel bir mekandır. kaybolan bir akrabanız varsa, bunun son altı ayda çekilmiş bir adet vesikalık fotoğrafını facebook'a ekler, altına da telefon numaranızı yazar, merhametli milletimizin profillerinde bunu paylaşmasını sağlarsınız. güzeldir, hoştur, takdir edilesidir.

lakin,
bizim milletimiz aynı zamanda odundur da.

o fotoğraf sahibi hala kayıp mı, sağ mı, bulundumu düşünmeden, başkasında gördüğümüz için direk alır paylaşırız.

arkadaşım ne malum bulunmadığı?

şimdi o bulunan çocuğun psikolojisini düşünsenize. o paylaşımları görüp de: ''anne ben hala kayıp mıyım?'' , ''anne o fotoğraftaki kayıpsa, bana da benziyorsa ben kimim?'' , ''o fotoğraftaki bensem, kimi arıyorlar lan bunlar?'' diye düşünmez mi.

ortaya şöyle bir durum çıkar:

Facebook'da: ''kayıp aranıyor'' yazılı fotoğrafı yıllarca profilden profile dolaşan çocuk, bugün 18. yaş gününü kutladı.

allah uzun ömür versin.
5 yıl önce kaybolan ve ne yazıkki öldüğü haberi 3 yıl önce duyulan bir çocuğun "kayıp aranıyor" yazan fotografının hala paylaşıldıgını görüyoruz. iyi ölçüp tartıp öyle hareket etmek lazım böyle hassas konularda.

allah kavuştursun, iyi haberlerini alır inşallah yol gözleyen herkes.
herhalde ben ve arkadaşlarım çok duyarsızız ki daha bugüne kadar facebook hesabımda öyle birşey görmedim.