bugün

teorinin türkçesi kuramdır yani yanlışlığı kanıtlanmamış önerme. ortada kanıtları olan bir durumu elinizde sağlam kanıt olmadan yanlışlayamazsınız. evrim karşıtlarının en büyük dayanağı din kökenli subjektif kanıtlardır yani bilimsel olguları yok sayıp felsefi kanıtlarla yola devam etmeyi önermekteler. e kardeşim asıl teori senin anlattıkların o zaman, tanrının veya her hangi bir yaratıcı gücün olduğunu sen iddia ediyorsun asıl senin tanrın teori. al bu aşağıdaki teorilere de inanma o zaman.

astronomi: büyük patlama
biyoloji: hücre kuramı — evrim kuramı — hastalık yapıcı mikrop teorisi
kimya: atom kuramı — kinetik teori
iklim bilimi: küresel ısınma
eğitim: inşaacı kuram — eleştirel pedagoji kuramı — eğitim kuramı — multiple intelligence theory — ilerlemeci eğitim kuramı
mühendislik: circuit theory — kontrol kuramı — sinyal kuramı — sistem kuramı
film: film kuramı
oyuns: combinatorial game theory — oyun kuramı — rasyonel seçimler kuramı
jeoloji: plaka tektoniği
sosyal bilimler: eleştirel kuram
edebiyat: literary theory
matematik: olasılık kuramı — arakelov kuramı — asymptotic theory — bifurcation theory — catastrophe theory — kategori kuramı — kaos kuramı — choquet theory — coding theory — deformasyon kuramı — boyut kuramı — ergodic theory — field theory — galois theory — game theory — graph theory — grup kuramı — hodge theory — homoloji kuramı — homotopi kuramı — ideal theory — intersection theory — invariant theory — iwasawa kuramı — k-theory — kk-kuramı — düğüm kuramı — l-kuramı — lie theory — littlewood–paley theory — matrix theory — ölçü kuramı — model kuramı — morse kuramı — nevanlinna theory — number theory — obstruction theory — operator theory — pcf kuramı — perturbation theory — potential theory — olasılık kuramı — ramsey kuramı — representation theory — ring theory — set theory — shape theory — small cancellation theory — spectral theory — stability theory — stable theory — sturm–liouville theory — twistor theory
müzik: müzik kuramı
felsefe: kanıt kuramı — spekülatif sebep — gerçek kuramı — tip kuramı — değer kuramı — virtue theory
fizik: acoustic theory — anten kuramı — bcs theory — landau theory — m-theory — perturbation theory — görecelilik kuramı — kuantum alanı kuramı — scattering theory — string theory
gezegenbilim: büyük patlama
görsel sanatlar: estetik — sanat eğitimi kuramı — mimari — kompozisyon — anatomi — renk kuramı — perspektivizm — görsel algılama — geometri — manifolds
sosyoloji: toplum bilimi kuramları — eleştirel kuram
spor: satranç kuramı
istatistik : ekstrem değer kuramı
tiyatro : tiyatral performansa ilişkin kuram.
diğerleri: obsolete scientific theories — flojiston kuramı

kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/kuram