bugün

Kafami kurcalayan konsepttir. Insanlarin kendilerini temsil etmelerini istedikleri partiye "evet" demeleri guzel ve demokratiktir. Ancak kendi ideolojisini temsil edecek bir parti olmamasi durumunda, en azindan kendisini asla temsil edemeyecek bir partiye "hayir" seklinde oy vermesi de demokratik olur diye dusunuyorum. Hayir oyu sayisinin evet'leri notrlemesiyle sayim normal sekilde yapilabilir. Boyle bir uygulamayi yapan ulke var mi, ya da benim aklima gelmeyen sakincalari var mi bilemiyorum ama nedense olur gibi geliyor.
Demokrasinin affedersiniz ama içine etmektir.

Düzenleme: Bireyin kendi ideolojisinde bir parti yoksa parti kurulabilir kendi ideolojisinde. hattâ kendisi de kurabilir. bunda özgürdür. kendi ideolojine zıt bir parti diye hayır oyu basma olayı suistimal edilebilir. ağız birliği edilerek tek bir partiye hayır oyu basabilir diğer partiler. mesela aynı mantıkla hayır oyu bastığın parti 1 adet olacaktır ama senin ideolojinle zıt olan birden fazla parti olacaktır çok çok büyük ihtimalle. hadi belki şöyle yumuşatabiliriz bu tezi; 5 hayır oyu, 1 evet oyunu nötrleyebilir. bu belki az buçuk daha mantıklıdır. Ya da bir bireyin en fazla bir evet ya da hayır oyu verme hakkı olabilir. Ya istediği partiyi seçer, ya da istemediği partiye hayır oyu verir. Böylece her bir oy gerçekten bir oy değerinde olur.