bugün

esnaf milletinden zerrece hazzetmem. üç kuruş kar için envai çeşit katakulli çevirir bu adamlar. hadi pirince taş toprak koymanı anladık da birader, ayran çökelek olmuş sen bana "susurluk ayranının özelliği bu abi, ayrıca sıfatından kerizlik akıyor" deyu iteliyorsun. hayır, enseye şaplak göte barnak olduğun esnaf bile kakalama peşinde anlamadım ki. işlemiş abi, adamın kanına işlemiş, şu olayı hatırladınnı;

- sadık, yarım kilo çekirdek versene.
- tuzsuz veriyom. al, 750 gram yaptım tamam?
- niye, 250'sinin parasını baban mı verecek?
- yöö..
- hele it.. sanki güzellik yapıyo bana. olum o çekirdek 501 gram olsun, akşama seni çitlerim yeminle.. puşt yaa

gördün di mi? arkadaşım lan bi de şu herif.

esnaf karakterini çözdüğüne göre, üç kuruş kar için en baba yöntemlerinin de müşteriye yalakalık yapmak olduğunun tüyosunu vereyim ben sana. bahsolunan yalakalıkta da en etkili yöntem allahcılıktır. içeriye müşteri girdiği an başlar herif "abim nasılsın? alllllah iyilikler versin abim, alllah razı olsun abim, alllllah'a şükürler olsun abim, alllah belanı versin abim, allllah bereket versin abim." falan dükkandan çıkana kadar cümle kelamı allah'la başlar, allah'la biter herifin. ara ara sesli sessiz arası bi tondan "allaah çok şükür ya rabbim, ya resulullah", "allaah sen büyüksün ya rabbim" gibi iniler.

duvarı; allah kelamı, hadis, karınca duası, papaz büyüsü, zilyon arapça yazıyla kaplıdır. misal dün tükanına herif bi hadis yazmış, "euzubillahimineşşeytanirracim bismillahirrahmanirrahim. ticaret yapın ve cessur olun" dikkat et cesur yazmamış herif, cessur, orda bi azim, bi diş sıkma var fark ettiysen..

hani, çok alışveriş yapanın kulu köpeği olan esnaf mevzuundan da zerrece farkı yok..

- usta üç kilo köftelik kıyma çek, iki kilo da pirzola ver, hah üç kilo da kanat at, mangal var da akşama heheh.
- allahsın..
- he?
- abim isim ne abim?
- mehmet
- mehmedülekber!
- kalksana usta napıyosun
- abim nolur bi secde.. bırak abim allahsın, secde abim..

olur birader. o da olur. kapitalizme eleştiri getirdim de, anlamadın sen, neyse.
artık geçerliliği kalmamıştır.
bundan 10 yıl öncesine kadar milletin anasını ağlatıyordu esnaf dediğimiz ağlanan ama bir dünya malı mülkü olan varlıklar.
geçmiş yıllarda yaptıklarının cezalarını şimdi fazlasıyla ödüyorlar.
3 liraya aldıkları malı 10 liraya sattılar millete. gözünün içine baka baka, yalan söyleyerek ,ağlanarak.
Kalitesiz malları fahiş fiyatlardan verdiler hepimize.
ne oldu ? allah'ın ismini kullanarak sattılar,şimdi allah belalarını verdi. çok seviniyorum alışveriş merkezlerinin açılmasına. milletin gözünü açtı en azından,millet uyandı.

neymiş esnafa vergiler ağır geliyormuş. çatır çatır vergi kaçırdınız,hala kaçırmaya devam ediyorsunuz. neymiş esnafın hali kötüymüş sinek avlıyormuş.bildim bileli ağlanıyorsunuz lan !

şimdi gidin milletten sömürdüğünüz paralarla yaptığınız apartmanları satın,aldığınız 3-5 arabayı satın..