bugün

Neredeyse her insanın hayatında bir kere bile olsa deneyimlediği bir ilişki biçimidir.

Müdavimlik esnafına göre sevdiğim bir şeydir. Bu sizin ve esnafınızın tıynetine bağlıdır. Rahmetli babamın bir kasabı vardı. Sabiliğimde sürekli babamın peşine takılıp giderdim. Büyüyünce ve kendi yuvamı kurunca benim de babamla yaşadığım anılara benzer bir şeyi çocuğumla yaşama isteğinin de etkisiyle kendi kasabımın olmasını istedim. Bilirsiniz, bu müdavimlik süreci öyle hemen oldu bittiye gelmez. ilk başta gidersiniz kendinizce istemsizce karşı tarafı şöyle bir ölçer tartarsınız. Ben de öyle yaptım. Bir gittim iki gittim. Diğer müşterilerle ilişkilerini de gördüm. En sonunda bir kasapta karar kıldım. Yahu esnafınızı seçiyorsunuz. Müdavim olduğunuzu hissettiğiniz anda sanki esnaf da bunu hissediyor. Akabinde size karşı daha vefasız davranmaya başlıyor.

Kendi kendime düşündüm. Babamın kasabıyla bu kasabın farkı neydi ki bu adam bir müdavim avcısına dönüştü? Tabii birçok sebebi olabilir kimseyi zan altında bırakmaya lüzum yok. Sözü uzatmayayım. Kasap dışında da birçok farklı esnafla haşır neşir oluyoruz gün içerisinde. Baktım bu müdavimlik ya bana ya da esnafa gelmiyor. Müdavimlikte esnaflar aldığından çok azını veriyor. Liyakatsiz bir ilişki. Vaziyeti görünce ben de kabullendim. Oğlumun da babasıyla kasap anısı olmayıversin dedim. Artık esnaflarla müdavimliğin hududunda geziniyorum. Ardından o esnafı bırakıp başka esnafa geçiyorum. Benim için en kazançlı yordam bu oldu. Bu şekilde, verdiğim paranın karşılığını en iyi şekilde alabiliyorum.