bugün

gelişim psikolojisinde ergen bireyin içinde bulunduğu durumdur.
dünyanın kendi etrafında döndüğü, herkesin kendisini izlediği sanrısı hakimdir.
kız-erkek ayırt etmeden bütün ergenlerde görülür.
gelişimin bir aşamasıdır ve normal bir süreçtir.
(bkz: kimse beni anlamıyoo)
bu dönem sağlıklı biçimde atlatılmazsa, ilerleyen yaşlarda farklı davranışlarla ikamesi alınır ve çekilmez bir insan haline gelinir.
genelde ergenlik döneminde olan bireyin kendini dünyanın merkezinde görmesidir. bu dönemde Ergenler gittikçe kendi yarattıkları bir hayali seyirci kitlesiyle çevrilirler.
40 yaşındaki insanlarda bile görülür.

sözlükte bol var.
Sözlük trollerinde rastladığımız hede.
Bunlar gerçek hayatta kimsenin onları iplemediğinin son derece sıradan biri olduğunun farkına vardıklarında böylesi kimsenin onları tanımadığı sanal yerleri işgal eder ve ilgi toplarlar.
bu konuya yani popüler kültüre en kral eleştiriyi birdman filmi yapmıştır. çoğu izleyen anlamaz ayrı mesele.
(bkz: Herkes bana bakıyor)
(bkz: kimse beni anlamıyor)
(bkz: ben farklıyım)

Evet, tam olarak bu cümleleri kullanananlarda görülür.
Sürekli "ben onu yaptım" "ben bunu yaptım" diye lafa başlayan kişilerde bulunan piskolojik rahatsızlıktır.
Kimsenin yaptığı işi beğenmezler ve yine lafa "ben olsam daha iyi yapardım" gibisinden başlarlar.
Bir çeşit piskolojik rahatsızlıktır.
the truman show sendromu. filmin konusu da benmerkezcilikten esinlenmekte.
Yer bitirir. Ayrıca komiktir.
Yetişkinlerde görülmesi ayrıca komiktir.
Çok komik. Gülebilirsiniz.
-prdn cnm bna mı ddn? *
Bana bir şey olmazcılık olarak da tanımlanabilir. Endüstri meslek lisesi çıkışlarında canlı olarak görülebilecek benmerkezciliktir.
30 küsür yaşındaki adamlarda çok çirkin duran benmerkezcilik. Büyüyemeyen insanlarla derdim var.
sözlükte şu aralar çok revaçta olan benmerkezcilik.
Dünyanın en guzel durumudur. Yaş ilerleyince değersiz bir yiğin olduğunu anlıyor insan.