bugün

futbol hakemi adayına hakemlik kursunda sıklıkla tembihlenen resmiyeti olmayan altın kuraldır.

-bak evladım şimdi farzet ki roberto carlos sol açıktan içeri ortaladı. ama top çok pis falso aldı. top havadayken aut çizgisinden dışarı çıkıp tekrar sahanın içine girmiş gibi geldi sana. ama emin değilsin topun dışarı çıkıp çıkmadığına, sen yan hakeme bakıyorsun, yan hakem de melül melül sana bakıyor, ne karar verirsin?

+pozisyonu devam ettirirm hocam.

-aferin. bak şimdi varsayalım yan hakemsin ve shevchenko ilerdeki son adam. servet çetinle aynı hizada gibiler. seedorf pasını attı. shevchenko aniden servet'in 5 metre arkasına düştü. shevchenko'nun o an ofsaytta olup olmadığından emin değilsin. neticede shevchenko ani bir deparla kendini boşa çıkarmış veya tam tersi servet ofsaytı bozmaya çalışıp shevchenko kadar hızlı olmasada ileri çıkmış olabilir, ne karar verirdin?

+pozisyonu devam ettirirdim hocam.

-bravo, peki tut ki bülent korkmaz ve pierre van hooijdonk hava topuna çıktılar, ikisi de birbirine faul yaptı gibi geldi sana, topa kimse vuramadı, yere düştüler, ikiside bi yerlerini tutuyor ve ikisi de yerden kalkamıyor, kimin kime faul yaptığından emin değilsin ne karar verirsin?

+pozisyonu devam ettiririm hocam.

-geç, yanlış cevap.

+hakem atışıyla oyunu devam ettiririm.

-maalesef evlat, yanlış cevap.

+ağlak gözlerle yan hakeme bakarım.

-pfff.

+doğrusu nedir hocam?

-oyuncu karakterine göre karar vermek
çişemsucan: şş noluyoruz?
türkbükücan: çişemsucan bir pozisyon denemeye çalışıyorum.ama emin değilim.
çişemsucan: devam et bakalım, nolacak.
hiçbir hakemin uyguladığını daha görmediğim kural.
(bkz: sözde değil özde hakem olmak)