1. .
  "Mısır'ın Mahalla kentinde 6 Nisan'da patlak veren isyan sırasında tutuklanan Ghazl el Mahalla fabrikası işçi önderleri Kamal El-Fayyoumy, Tareq Amin, Karim El-Beheiry tutuklu bulundukları iskenderiye Burg el Arap hapishanesinde bir hafta önce açlık grevine başladıklarını açıkladılar.

  Mısır'daki sol toplumsal muhalefetin önemli kurumlarından birisi olan Yargıçlar Hareketine bir mektup gönderen işçi önderleri, mahkeme kararına karşın hapiste tutulma nedenlerini öğrenene kadar açlık grevini sürdüreceklerini açıkladılar. 17 Nisan Cumartesi günü Kahire'deki Gazeteciler Sendikası önünde bir eylem düzenleyen Mahalla tutsaklarıyla dayanışma komitesi, işçi önderlerinin derhal salıverilmesini talep ettiler.

  Açlık grevindeki üç işçi önderinin Yargıçlar Hareketine gönderdikleri mektup şöyle:

  Bizler, üç politik tutuklu olarak, bu mektubu iskenderiye'deki Burg el Arap hapishanesinden Yargıçlar Kulübüne ve başkanı Zekeriya Abdel Aziz'e gönderiyoruz

  Açlık grevimizi başlatalı bir hafta oldu ve son derece yorgunuz. Size Mısır'daki adaletsizliklere maruz kalan herkes adına tek ve son çare olarak yazıyoruz.

  En başta basında bizler (üçümüz) hakkında çıkan ve açlık grevimiz sonucunda hapishane hastanesine kaldırıldığımız yolundaki haberleri düzelterek başlamak istiyoruz.

  Gerçek şu ki idarenin bizleri hastaneye götürmek üzere ambulans çağırmayı reddetmesinden sonra ve Kerim el Beheirey ile Tarık Amin'in aşırı zayıflama nedeniyle ayak duramaması nedeniyle hala hapishanedeyiz. idare bizleri hastaneye göndermek yerine durumu ciddi biçimde ağırlaşan Kerim'i incelemek üzere bir hemşire çağırdı.
  Neden hala tutuklu olduğumuzu bilmek istiyoruz. Ölene ya da bu bilgiyi elde edene kadar açlık grevimizi sürdüreceğiz.

  Mahalle kentindeki devlet güvenlik merkezinde 6, 7 ve 8 Nisan günleri işkenceye maruz kaldık. Görevliler Kerim'e elektrik vererek işkence yaparken, Tarık Amin ve Kemal el Fayyomi'ye hakaret ederek fiziksel saldırılarda bulundular. Daha sonra on bir gün boyunca Burg el Arap hapishanesindeki bir hücrede adli suçlularla birlikte tutulduk. Tanta mahkemesi salıverilmemiz doğrultusunda karar verdiğinde, açlık grevimize başladığımız Burg El Arap hapishanesine getirilmeden önce, Mahalla ve Tanta kentleri arasındaki El Salam polis karakolunda dört gündür tutuklu durumdaydık.

  Sizlere hapis tutulduğumuz hücreden yazıyoruz; sizleri ve tüm politik grupları Mahalla olaylarıyla ilgili olarak tutuklanan herkesin serbest bırakılmasını sağlayacak eylemlerde bulunmaya çağırıyoruz.

  Kamal El-Fayyoumy, Tareq Amin, Karim El-Beheiry
  Mahalla tutuklu işçileri
  Borg el-Arab Prison
  Wing 22, Cell 5 (Kanat 22, Hücre 5)
  iskenderiye/Mısır "

  http://sendika.org/yazi.php?yazi_no=17105
  1 ... sahaf