bugün

fransızcadan: Uzun tecrübe neticesi bir sahada ihtisas kazanan, meleke sahibi olan kimse.
taşınıyoruz biz sözlük yeni bir eve geçiyoruz bu evde satılıyor 10 yıllık evim, burada yaşadığım ilkleri saymakla bitmez ama yine de bu evi sevmiyordum sözlük neyse bu sabah takriben bundan 15 dk. önce uyuyordum aşağıdan sesler geliyordu "abla gelicez ölçüm yapıcaz " falan gibi şeylerle annemle konuşuyorlardı ben uyumaya devam ettim. bir beş dakika sonra bu abilerden biri odama girmiş dıt dıt ölçüm yapıyordu uyku sersemi acayip tırstım, uzaylılar olabilirdi, fbi ajanları olabilirdi derken ani bir dönüş yaptım ve elinde ölçüm cihazı bu abiyle göz göze geldik. anlam vermeyerek yüzüne baktım uyku sersemi "kusura bakmayın ben eksperim ölçüm yapıyorum" dedi. ilk defa bir eksperle karşılaşmıştım ve her gün bunun gibi nicesini yaşayan bir iş grubunun üyeleri olduğunu anladım daha önce gıcık olduğum bu insanlar şimdi nötrm sözlük. bilginize.
(bkz: eksper gelmiş evime anam anam garibem)
bankacılık sözlüğünde eksper sözcüğünün eski dildeki karşılığı muhammin olup, günümüz bankacılığında ingilizce kökenli sözcük tercih edilmektedir.
uzman ve ya bilirkişi gibi karşılıklar varken dilimizde neden kullanıldığı konusunu anlamış değilim.
ingilizce expert kelimesinin yandan yemiş sekilde turkceye katılmıs hali
belli bir konuda uzman olan, bilirkişi.