bugün

Türk adetlerinden belkide en nefret ettim uygulama olan düğünlerde altın takma kalkmalı.
Sebebine gelecek olursak altın takmanın teoride her ne kadar yeni evlenen çiftlere evi düzemelerinde vesaire yardım edilmesi amaçlansa da uygulamada bu şekilde işlemiyor. Çünkü insanlar bir başkasının çocuklarına ne taktı ise haklı olarak kendi çocuklarına da aynısının takılmasını istiyorlar. Ki uygulamada büyük ihtimalle de takılmıyor. Mesela Ayşe teyze Fatma teyzenin oğlunun düğününde oğluna yarım altın takmış ise kendi oğlunun düğününde de yarım altın takılmasını istiyor.Fatma teyzenin ailesinin ekonomik sorunları olabilir borcu olabilir vesaire) Bu gibi sebeplerden takamıyor olabilir. Bunu gören Ayşe teyze vay sen benim opluma nasıl düğünde yarım takmazsın çeyrek takarsın deyip diğer aile ile küsüyor. sonucunda da iki aile arasına küslük hatta düşmanlık girmiş oluyor.

Tamamen insanların arasını bozan bir uygulama. Çevremdekilerin büyük bir kısmı bu gibi sebeplerden dolayı küstü. inşallah bu adet altın fiyatlarının da yükselmesi ile yakında son bulacaktır.

Diğer bir sebebi ise hızla artan altın fiyatları. insanlar küçücük bir maden parçası için mi aylarca çalışıp didinip edip ter dökecek. Eğer gücü yetmeyip bunu takamazsa konu komşu çevre tarafından ayıplanması da cabası. Gücü olan durumu olan evlensin. Bu kadar basit.

28.07.2020 altın fiyatları şu şekilde.

Gram altın: 432 TL
Çeyrek altın: 711 TL
Yarım altın: 1418 TL
Cumhuriyet altını: 2870 TL
Reşat altını 2905 TL
Altın ons fiyatı: 1940 dolar

Kaynak: http://mbigpara.hurriyet.com.tr/altin