bugün

doktora neşterci, futbolcuya topçu, ses sanatçısına şarkıcı demek gibi boktan ve değişik bir hitap şeklidir.
çoğu diş hekimi kendilerine dişçi denmesinden hiç mi hiç hazetmez.
düğünlerde çalana çalgıcı demektir. ilgilenenler için;

(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
Keman çalana kemancı diyen tiptir.
Daha kolay söylenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Diş adamı diyenleri de duydum.
kitap yazarına kitapçı demek gibi bir şeydir. mesleği basitleştirmektir. hakaret gibi bir şey...
kıçı kırık puanlarla dişçi olanların zoruna giden durum.
Günümüz toplumunun en hatalı kullandığı hitap şeklidir.

Biz diş hekimiyiz kardeşim dişçi değiliz.
acaba bugun neye alinsam.
Diş doktoru demek daha güzel bence.
kısayoldan dişçi demek daha uygun gibi diş hekimi deyip uzatmaya gerek yok.
1900-1950 yıllar türk diş tarihine bakarsanız. eskiden diş doktoru diye bir şey yoktu. berberler diş çekerdi. anestezi yoktu acı çektirerek tedavi ederlerdi.

dünya diş tarihine bakarsanız.--> http://www.tdb.org.tr/tdb...r.php?yer_id=1&id=409
mide bağırsak doktoruna egzozcu denen bir memelekette, ahah.
Her tür sosyokültürel kesimde kullanılan isimdir dişçi diye dilimize yerleşmiştir üzgünüz diş hekimleri haklısınız ama durum böyle.
halkın çoğu dişçi diyor bizde sözcükleri kısaltma anlayışı vardır.
(bkz: ibo)
Alışkanlıktan ileri gelendir.çok fazla dert edilmemesi gerekendir.bunların bir De kasap olanları vardır...
E dahiliye hekimine de hep dahiliyeci diyoruz.

Bizde şeye şey denir yani.
Gayette dogal ve anlasilir bence ha dis doktoru ha dişçi.
Zorlarına giden bir söylemdir. Halk arasında "dişçi" diye tabir efilsede, huzurlarında kesinlikle "hekim" olarak görüldükleri vugulanmalıdır.
hırsıza da hırsız deyince kızıyo bana akapeli diyeceksiniz deyu
ne biçim memleket ya la bu.
bacısına küfür edin daha evla kalır herhalde, adam milim milim kafayı ezbere biliyor, çene, damarlar, sinirler, boyun adam milim milim ömrünü eskitmiş sonra biri geliyo,

- "ayyy bak sizi çok övdüm, benim dedim dişçim birtanedir, yoksa başka dişçiye gidiyodu ilknur size getirdim.

- e şimdi siz o adama gelir ve müşteri sağladınız ama kaş yaparken göz yamulttunuz, skip attınız adamın hayat mutluluğunu, şevkini, neşesini hortumladınız adamın.

e sikeyim artık o saatten sonra ilknuru adama dişçi dedikten sonra bir bozacı, simitçi ile aynı kefeye koyduktan sonra koy götüne rahvan gitsin artık ilknurun 3 kuruşluk dolgusuna çimento döküp doldurmaz mı o adam bu saatten sonra ? bence doldurur.
Bir çok çekemeyen arkadaş da kendi okudukları gereksiz bölümün tam adını söylerken bizi dişçi parçası olarak adlandırırlar yazıktır bu ne hırs nazar etme nolur çalış senin de olur senin o dişçi dediğin bölümde biz adamın çenesini sökmeyi öğreniyoruz haberin olsun.