bugün

öyledir de insanlara aklınmı inancın mı dersen cahil insan kendinde olmayanı değil elinde olanı seçer.
cahil kalmış olan özgürlüğü nefsinin esaretinde arar.

böyle sözlere sükut etmek en güzeli ama ikrardan değil.
ibret ile seyrediyoruz efendim...

islam alimlerinden kettanî, ''küçük çocuklara kur'an ezberletmeyin, idrak edebileceleri seviyeye gelmeden onları hafız etmeye çalışmayın'' diyor eserinde. tabiîyun'dan hasan-ı basrî hazretleri, yakınlarına zaman zaman kur'an'ı ezberleme hülyasına kapılmış insanlardan şikayet ediyormuş, bunların ayetleri anlamak için çaba harcamadığını ifade ediyormuş.

hazreti ömer, çocuğuna bakara suresi'nden bir ayeti tam 8 ayda öğretmiş ki, çocuk ayetin mahiyetini kavrasın.

din insanları cahil bırakır zırvası, yakında yayınlayacağım 'zırvalardan seçmeler' isimli baş yapıtımda mutlaka yerini alacaktır. seni seçtim pikachu!
Allahın ilk emri olan oku emrine bakarsak çok yanlış bir tezdir, okumayan cahil dincilere bakarsak da doğru bir tezdir.
lakin mesele dinde değil kişide biter, kişi bilgeliğe meyilli değilse isterse odtüde okusun, yine cahil kalır.
Herkesin anlayış derecesi farklıdır.
Benim sana anlatacaklarım, ancak senin anlayacağın kadardır...

Hz.Mevlana

bilimin yeni yeni keşfettiği şeylerin çoğu kur'an-ı kerim ayetleri ile yüzyıllar öncesinden anlatmış iken, nasıl bir gaflet içerisindesin ki kalkmışsın hala dini sorguluyorsun.
ben sana dinin insanı cahil bırakmadığını isbatlarım.
ancak sen bana cahil bıraktığını asla isbatlayamazsın.
ben sana hz nebiyi örnek veririm.
sen bana ülkende gördüğün inançlı bir cahili örnek verirsin çok çok.
ama ben sana inançsız bir cahili gösterdiğim vakit yani sana ayna tuttuğum vakit sen.
cahilliğin dinle alakası olmadığını anlarsın.
Bilgisi olmayıp fikri olan insan düşüncesidir zira kuranı kerim'i bir kere açıp okumamış insanların tarzıdır .
Dın ınsanları cahıl bırakmaz. Dını kullanarak kendıne gore yorumlayarak cahıl bırakabılırsın. Onlar da zaten dını bılmez kendılerını gosterılerını o dın sanar yanı ınanclı olmayı bılmedıgı ıcın cahıl kalır. Bır de dın denılıyor hangı dın oldugu soylenmıyor ama sonra ıslamıyetle ılgılı bır seyler soyluyor. Hrıstıyan fılan olan ulkelerde gelısmıyor dın cahıl bırakıyorsa ama hıc oyle degıl. Ama sadece Islamla ılgılı soyluyor o yuzden de ıslamda da boyle bır sey yoktur.
inşallah önce ki arkadaşın da dediği gibi ''kendi deyimim ile'' isbatlamışımdır. gerekirse arkadaşın deyimi ile de ispatlarım.
keşke bu alemin bir önde geleni veya önde gelen yazıtlarından birinde de, "bırak sen okuma aq" deseymiş.
cumhuriyet halk partisinin ve sol grup ve yayın organlarının halkta bırakmak istedigi mesajdır efendim. ibadet olmadan insan huzur bulamaz bu kadar net.
lakin din cahil bırakmasaydı, tüm Müslüman ülkelerin cahil kalması inanılmaz bir tesadüf olurdu mk.
din insanları cahil bırakmaz. dini ticarete alet eden kişiler kendisi emrinde olan insanları cahil bırakır. allah kitaptan bahsederler ama sigortayı asgariden yaparlar.
din dedik canım müslüman demedik abd de cin de fransa almanya da bir dine mensup. din diyince niye akla ilk müslüman olmak gelir anlamış değilim.
Bir kafir söylemidir. Dinin güzelligini yasayamadigi icin neyin ne oldugunu bilmez. Hem cahilligin dinle nasil bir alakasi var anlamis değilim.
bazende cahil insanlar dindar olur dolyısıyla yumurta civciv olayı gibidir biraz.

cahil mi dindar olur, din mi cahil bırakır sorunsalıdır.
(bkz: bağnazlık)
Pek katılmadığım önerme. Din insanları kısıtlasada hiç bir zaman bilim gibi konularda ileri gitme demez.
dinin toplumsallaşması ve siyasallaşmasıyla alakalı bi durumdur esasen.din denen olguyu bireyin vicdan muhasebesi değil de yaşadığı toplumun yönetim biçimi haline getirirsen o insanları cahil bırakmak için daha büyük bir silah taşımana gerek kalmaz.sekülerlik ya da daha yaygın adıyla laiklik burda devreye giriyor zaten.detaylı araştırmayı isterseniz avrupa haritası üzerinden yapablirsiniz.