dikkatle oluşturulmuş bir sözlük profili, işveren için işe almak isteyeceği birine dair çok sayıda done verir.

kurduğu cümlelerin kalitesinden, bilgi derinliğine ve detaycılığına dek iş başvurusu yapan kişi hakkında çok sayıda fikir sahibi olunmasını sağlar.

örneğin gıda mühendisi olduğumu ve bu alanda bir sözlük profili yaratmak istediğimi farz edelim.

konumla alakalı olan başlıklar altında kendi birikimimden faydalanarak konuya dair detaylı, özgün yorumlar getirir ve altyapımın kalitesini ortaya koymuş olurdum.

bu açıdan önümde, birikimimi ortaya koyabileceğim sayısız başlık var olurdu, yazmak istediğim başlık hali hazırda açılmadıysa da ben açardım.

yarın bir gün iş başvurusu yaptığım zaman sözlük profilimi cv'me eklediğimde hem şaşırtıcı bir etki yaratır, insan kaynaklarının dikkatini çekerdim hem de sorunlara, konulara nasıl yaklaşım gösterdiğime dair ön bilgiye sahip olmalarını sağlamış olurdum.

toplumda bu alanda bir kültür gelişimi oluşmaya başladığı takdirde hem nitelikli işçi bulma oranı artmaya başlar hem yeni yetişenler için bilgi, kaynak sayısı artar.

hmm, fena olmayan bir fikir. ilerde hayata geçirilebilir. her uğraşta bir öncü şart malum. bunu da biz yapalım, başkasından fayda yok.