bugün

cumhurbaşkanının merkez bankasına baskı ( emir ) yaparak faizleri 0.5 puan indirtmesinden sonra cahil bir şakirtin faizlerle ilgili düşüncesidir.
almanya veya isviçre de dile getirilebilinecek söylem. bizim ülkede hayal.

sıfıra gerek yok keşke %4 civarına inse.
insede çıktığımız yeri yakınen görsek. çok bilen bağğğzı arkadaşlara 2014 yılının nisan ayında dolar euro paritesinin 1.20 altını göreceğini söylediğimde beni cahil ve gerizekalı ilan etmişti. şimdi mesajlarıma cevap vermiyor. faiz indirimi bu şekilde aşağı çekilmeye devam ederse paramız devaüle olur. dolar en iyi tahminle 2.60 üzerine çıkar. piyasa panik havasına kapılırsa 48 saat içinde 3 lira bile olabilir. bunu ekonomistler görmüyor mu ? tabi ki görüyor ama uyarıda bulunacak bir babayiğit çıkarsa aforoz edilir. faiz %7 altına çekilirse real enflasyonun %14 civarında olduğu ülkede en basit deyimle %50 devalüasyon olur. hadi cumhurbaba senden bu hamleyi bekliyoruz. seçim öncesi ortalığı toz duman edebileceğini hiç sanmıyorum ama belli olmaz. bizim cumhurbaba dan her türlü sürpriz beklenebilir. ihracatçıyı güçlendiriyoruz diye savunma yaparken ekonomiyi çökertici bu hamleyi acaba yapacak mı ? merak içinde bekliyorum.