bugün

gülbahçe tarafları gene neyse de soğanlı çiftehavuzlar çirişhane tarafları iyice itin kopuğun dolaştığı yerlerdir. darbe dönemi sonrasında dahi uzun süre insanların tek başına yürüyemediği yerlerdendir.

siz bi de yıldırım'daki erikli hacivat gürsu isabey e gelin gece balkona çıkmaya tırsıyor insan amk.

he bi de çakaldere gerçeği var.
(bkz: zafer mahallesi)
(bkz: atıcılar)

Arnavut değilsen girme.
yaşaması zor yerlerdir. kadın başına asla dolaşamayacağın, abi hatta babayla gidilebilecek mekanlardır.
romanların ve suriyelilerin yaygınlaştığı mekândır. size bir örnek vereyim üst sokağımızda adam öldürüldü o kadar berbat biryer yani.
çiftehavuzlar da oturuyorum ben. itin kopun dolaştığı yer denmiş, ayıp edilmiş. tamam sert mahallelerden biridir. herkes birbirini tanır bir olay oldu mu anında yüzlerce insan toplanır. kürt nüfus yoktur. geneli; bursa köylerinden gelenler, yunanistan göçmenleri ve samsunlulardan oluşur. ha unutmadan hatırı sayılır roman vatandaş da vardır. ancak bir zararlarını daha görmedim. çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu bölgelerden biridir.

edit= şunu söylemem lazım. kadınlar tek başlarına hele açık giyiniyorlarsa gelmesinler buralara. geleceklerse de atılacak lafları ve onları yiyecekmiş gibi bakan gözlere hazırlıklı olsunlar.
birbirini tanıyorlarsa çok iyi ama tanımayınca yabancılara farklı davranıyorlar. kahve önleri falan çok beterdir.
gençosman(ptt) ile başlayıp beşyol çirişhane çiftehavuzlar * ta ki kopup panayır'a varıncaya kadar ki kısımlardır. bir gazcılar ve fomara gibi düzende değillerdir; doğru. lakin buralarda bulunan yedek parçacılar kimlerin kimlerin işini görüp hayatını kurtarmıştır, bunu da esnaf bilir, halk bilir.
pis midir? * tartışılır. lakin polisin dahi giremediği bir "kamberler * mahallesi" değildir.
uzak durulası yer. insanlar çarpık zihniyettedir. yaşantısına bakarsın full alem, apaçilik ama bakış açısı muhafazakar.
Yaşaması zor olan kısımlardır. Zihniyeti geri kalmış kısımdır.
apaci ve kezbanovic mekanı. bol miktarda bulunur.
metrekareye düşen tüplü şahin miktarında dünya rekoltesinin % 80' i buradan karşılanır.
normalde insanın canına, malına, ırzına zarar gelen yerler değildir. bunlar için; alemdar, yavuz selim.
oldukça karışık ve kozmopolit mahallelerdir. balkan muhacırı türkler de bolca bulunur, kosova, makedonya göçmeni arnavutlar da... gürcüsü de vardır, bazı mahallelerde kürdü de, hatta çingeni de... şimdi bir de suriyeliler gelmiş anlaşılan.

garaj altında mahallesinden mahallesine değişir insanların kökenleri, yapıları. garaj altında ama hangi mahalle olduğunu bilmek gerek önce.
Belalı mahalleler değildir. Bizzat soğanlıda oturuyorum bildiğin hayalet buralar. Şimdi bir de suriyeliler doluştu.

Bolca otosanayi bulunur. Öğrendiğim kadarıyla çok bulgaristan göçmeni bulunur. Ben o kadar çok bulunacağını düşünmemiştim. Örgütlenme yoktur hatta beraber anca düğünlerde bir araya gelebiliyorsunuz. Gerçi batısı için konuşuyorum doğusunu bilmem. Saygılar.