bugün

Terbiyesizliktir. Bazı üstler bunu yapar, özellikle iş arkadaşlarının ortasında yapılanı hiç bir ahlaki değer taşımaz. Gerçi ilkokul mezunu patronun varsa ağzına da sıçar. Hata sende.
Aklıma bir anımı getiren başlık. Bir gün arkadaşımla sinemaya gittik büyük bir avm'de. Tam sinemaya doğru ilerlerken mağazanın birinden anne, baba ve kız çıktı. Biraz önümüzdeler. Kız 13-14 yaşlarda. Bir şeyler söyledi sanki bir şey istiyordu annesinden. Annesi ise fazla belli olmasa da bir tokat attı kızın yüzüne ve söylenerek ilerlemeye başladı. Kız ve baba da yanında. Ama belki ki kızın zoruna gitmişti bu. O an o anneden iğrendim ben. Çocuğunun istediği şeyi almıyor, bir de üstüne tokat atıyordu. Hem de herkesin içinde. Bir an kızın yerine koydum kendimi, ne kadar da gururu kırılmıştır. Henüz kişiliğinin geliştiği bir dönemde böyle bir aptallık yaptı annesi. Sonra da kızının ilerde özgüveni tam, kendine güvenen başarılı biri olmasını ister. Sen nasıl bir insan yetiştiriyorsun ona bak önce. Pısırık, ne derlerse onu yapacak bir insan modeli yetiştiriyorsun sen. Herkesin içinde henüz kişiliği yeni yeni oturmaya başlayan bir kıza bu yapılır mı. Belki de sen kızında bir ömürlük hasar bıraktın. Bilmiyorlar efendim çocuk yetiştirmeyi falan. Bizim insanımız bilmiyor bunu. Büyüyene kadar hiç yararlı bir iş yapmasın, kendi kararlarını vermesin, bizim sözümüzden çıkmasın; büyüyünce de özgüveni yüksek bir insan olsun. Olmuyor işte öyle. Yanlış üstüne yanlış. Bir insanı azarlamak, küçük düşürmek en kötü şeylerden biridir efendim. Hiçbir işe de yaramaz. Sadece bir ton öfke duyar size karşı. Özellikle çocuklarınız, onlara bu kötülüğü yapmayın. Onlar için.