bugün

(bkz: Bir ateş de sokak hayvanları için yak)
de yi ayıramayanlar gibi burdaki mecazı da ayıramayanlar çıkarsa apartmanlarını yakarlar.

ateş mateş yakmayın apartman ortamında, bahçesinde.

apartmanımızın bahçesinde 3-4 tanesi yavru 10'un üzerinde kedimiz var. bir kaç tane hayvansever sakinimiz bakıyorlar. yönetici olarak gerekli desteği veriyorum. bahçe merdivenin altını kapattırmıştım zamanında. kedilerin girebileceği kadar bir delik açtık. orası kış mekanları oldu. boyut itibarı ile ordan köpeklerden de korunuyorlar.

geçen hafta rutin teftiş icabı bahçeye indim. bizim kediler hazırolda beni bekliyorlardı. 2-3 adet su kapının üstünün donduğunu gördüm. üstündeki buz tabakasını aldım. donmuş buz tabak gibi olmuş. ardından bizim kedilere rahat dedim.
öyle susamışlar. sulara saldırdılar.

apartman çevresinde kedilere güzel bakıldığında kedi yavrusu bırakma vakaları da yaşıyoruz. bir kaç ay önce yavrubir kedi bırakılmış bahçeye. kamera kayıtlarından bulduk. bir kadın ve erkek, gelmişler, bırakmışlar. kadın muhtemelen razı deği, giderken sürekli arkasına bakıyor. kesi sever komşumuz olaya çık kızdı. bulduk bu tipleri. saydırdı bunlara. ama kedi yavrusuna bakmaya devam etti.

bahçede muhtelif çap ve ebatta kedi evleri, kediler için oyuncaklar var. şu kış olmasa insanın kedi olası geliyor.

sokak hayvanları için su mühim. yazın sıcak, kışında suyun donması suyun önemini artırıyor. çevreye su koymak sıksık değiştirmek iyidir. çöpe atılacak kemik ve et parçalarını, mahallede sokakda belli boş bölglere koymak iyidir. köpekler kediler onları mutlaka bulur ve değerlendirir.

velhasıl kelam, çevremizdeki dört ayaklı dostlarımız için ateş yakmaya devam.