bugün

BiLiM AKADEMiSi’NiN BOĞAZiÇi ÜNiVERSiTESi’NDE YAŞANAN SON
GELiŞMELER HAKKINDA TEMMUZ 2023 DUYURUSU

Bilim Akademisi, Türkiye’nin en güzide bilim kurumlarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi’ndeyaşanan akademik kıyımı büyük bir üzüntü ile gözlemlemeye devam etmektedir.

AkademikÖzgürlükler Raporu 2021-2022’de1 ve muhtelif duyurularımızda2 parmak basmaya çalıştığımız üzere Türkiye’nin üniversiteleri üzerinde sürmekte olan hegemonyayı artık kırması ve yeniden birözgürlükler ortamı yaratmanın yollarını araması gerekmektedir.

Avrupa Birliği’ne tam üyelikkonusunun tekrar gündeme alındığı şu günlerde Türkiye’de akademik özgürlüklerin durumu hakkında 2022 Academic Freedom Index’in tespitleri vahimdir. Buna göre 2011-2021 yıllarıarasında Türkiye, Brezilya ve Tayland ile birlikte 0,4 puan düşme göstererek bugün araştırmacılarve öğrenciler için potansiyel tehlike arz eden ülke konumuna gelmiştir (‘potential danger zone’).1 puanın en üst değer olduğu bu araştırmada Türkiye 2011’de 0,5 puan düzeyinde ve C ülkekategorisindeyken 2021’de 0,1 puan civarında ve E ülke kategorisine gerilemiştir. En düşük bukategoride Türkiye, Çin, Kuzey Kore, Mısır, iran, Ruanda ve Suriye gibi ülkelerle eşleşmişdurumdadır.3

Nitekim Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan son gelişmeler bu vahim tablonun daha da kötüyegitmekte olduğunun açık göstergesidir:
• Üniversitenin rektörlük binası önünde gerçekleştirilen sessiz protestolara destek vermelerigerekçe gösterilerek, aralarında üyelerimiz Bülent Sankur ve Orhan Yenigün ile SumruÖzsoy, Yaman Barlas, Uğur Ersoy, Alpar Sevgen, Cevza Sevgen, Ali Rıza Kaylan, OyaBaşak, Ayfer Hortaçsu, Güler Fişek veFatma Gök’ün de bulunduğu çok sayıda emekliöğretim üyesinin Üniversiteye girişinin yasaklanması, kartlarının ve diğer haklarının iptal
edilmesi;

• Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Taner Bilgiç’in BoğaziçiÜniversitesi Yönetim Kurulu üyeliğinin, süresinin dolmasına henüz 2,5 yıl varken Senatokararıyla sonlandırılmasına karşı açtığı davayı kazanmasına ve görevine iade kararıçıkmasına rağmen kararın gereğinin yerine getirilmemesi ve Prof. Dr. Bilgiç hakkında bukez de üç ay süreyle görevden uzaklaştırma kararı verilmesi, kampüse girişi engellenmesive kurumsal epostasını kullanmasının yasaklanması;

• Öğretim Üyesi Can Candan’ın kadro süresinin uzatılmaması hakkındaki iki Rektörlükkararının idare mahkemesi tarafından hukuksuz bulunması ve göreve iade kararıverilmesine rağmen Rektörlük tarafından Can Candan hakkında üçüncü kez kadro süresiniuzatmama kararının verilmesi;

• Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) mütevelli heyetine normalde yılda sınırlı sayıdaüye atanırken, BÜVAK’ın yönetimini değiştirmek hedefiyle dört ayda yaklaşık yüz kişininmütevelli heyetine atanması;

• Üniversite Rektörlüğü’nün en ufak bir demokratik muhalefete dahi tahammüledemediğinin göstergesi olarak, bir üniversitenin en önemli günlerinden olan toplumezuniyet töreninin bu yıl da iptal edilmesi;

• Anabilim Dalı başkanlarının bilgisi dahi olmaksızın kadro ilanları çıkarılması ve işealımların yapılması;

• Matematik bölümü öğretim üyesiyken, demokratik haklarını kullanarak BÜ’deki yönetimieleştirdiği için Dr. Mohan Ravichandran’ın Rektörlük talebi ile görev süresininuzatılmaması, bu karara karşı açılan davayı kazanmış olmasına rağmen bu sefer de içişleriBakanlığı’nın kararı ile “Güvenlik tehdidi oluşturduğu” gerekçesiyle Türkiye’ye girişininengellenmesi.1

Hukuk devletini ayaklar altına alan, özellikle Anayasa m. 138 IV uyarınca mahkeme kararlarınınyasama, yürütme ve idare için bağlayıcı olduğu ve hiçbir kurumun mahkeme kararlarının yerine getirilmesini geciktiremeyeceği kuralını hiçe sayan bir Rektörlük hakkında Yüksek Öğretim
Kurulu tarafından derhal soruşturma açılması gerekmektedir.

Evrensel üniversite standartlarınaaçıkça aykırı bu hukuksuzluklara sessiz kalmanın vebali büyüktür. Kaybeden, her zamanki gibi, Türkiye’nin üniversiteleri, bilimi, gelecek nesilleri ve demokrasisidir.

Saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız.
Bilim Akademisi Yönetim Kurulu
Üni sınavına bir daha hayatta girmem avucunuzu yalarsınız.
istemiyorum aq.
Başınıza çalın o sınavı.
nereye varacacak bu işin sonu?