bugün

özellikle fast food kültürünün popülerleşmesi sebebiyle günümüz kuşaklarını tehdit eden çağın en büyük sorunlarındandır, obezite. beraberinde birçok hastalığı getirmesi, had safhada ölümcül tehlikelere yol açması sebebiyle, bu hastalığa yakalanmış ya da yolun başında olanların acilen doktora gitmesi ve beslenmelerine dikkat etmesi sorunun en büyük çözümleri arasında yer almaktadır.
cagimizin bilgi cagi olmasi kacinilmaz bir hakikattir. ammavelakin en büyük sıkıntı bilgiye malik olmak değil bilgilenme için yönlenmektir. eskiden bilgiye ulaşmak için binbir caba gerektiren olgular moda deyimle bir tık ötedir.

sözlük yazarliğim boyunca bir cok elestiriler aldim. özellikle şiir ve köse yazisi ekleme hususunda 'ya arkadas şiir okumak isteyen acar o şiiri şiir sitelerinden okumak ister' gibi tepkiler aldim.

ilk bakısta mantikli gözüken bu durum aslinda fevkalade yalniş bir tutumdur çünkü ...
diyelim ki adini bile duymadiğiniz insanlarin eserlerine olsun kazayla da olsa rast gelme sansinin mininuma indiririz.

tek boyutlu giden ve git gide sığlasan hayat mecralarimza derinliği pas gecerek posta gazetesi gibi olunur.

evet bilgi obezitesi olunur, bilgiyi dogru kullanmak lazimdir. hayat maceramda edindiğim tecrube ile ögrendiğim en alakasiz bilginin bile gerek sosyal hayatim da gerek egitim gerekse calisma hayatimda bir cok işe yaradiğini gördüm.

burdan haddim olmayarak bir cogu universite ve lise ögrencisi olan yazara bir ögütte bulunucam. okudugunuz bölüm ne olursa olsun sizi bir yere getirecek olan okulda ögrendiğiniz bilgiler değil okul disi ögrendiğiniz bilgiler ve bunlarin tatbik etmenizdir. elinize ne gecerse okumaya bakin ister posta gazetesi olsun ister ne bileyim işte
karamazov kardesler falan filan yeter ki okuyun ve caba sarf edin. o zaman göreceksiniz ki kendinizdeki farklilasmayi.