bugün

dünyanın pek çok basketbol liginde hâlâ ısrarla sürdürülen, galibiyete 2 mağlubiyete 1 veya galibiyete 2 mağlubiyete 0 puan verilmesiyle, daha doğrusu puan verilmemesiyle vuku bulan ve basketbolseverlerin adam gibi puan durumu dahi kontrol edememesine sebep olan saçmalıktır. dünyada pek çok lüzumsuz şey var bundan önce ortadan kaldırılması gereken... ama ben duyarsız bir düz adam olarak, basketbol sıralamalarında puan kısmının olmasına deli oluyorum ve bunu öncelikli sorunum ilan ediyorum arkadaş.

şimdi bir kere ben basketboldaki puan sistemini anlamıyorum. galibiyete 2, mağlubiyete 1 puan verilmesinin amacını da kavrayabilmiş değilim. böyle olunca hem tek hem çift sayı elde edilebiliyor, o yüzden güzel falan mı görünüyor puan durumu? esprisi nedir? "olm puan durumunda 18-18-16-14-12 diye gitmesin lan, mağlubiyete de 1 puan verelim de futbol ligi şeysi gibi görünsün, hoş olsun" mudur? peki ya mağlubiyete puan verilmeyen acayip liglere ne demeli?

olm basketbol kaç ihtimalli bir oyun, söylesenize bana? iki değil mi? yahu iddaa'da bile böyle handikaplar yüzünden. e normalde de bir basketbol maçının berabere bitme ihtimali çok ama çok düşük... zaten bu yüzden berabere biten maçlarda galip çıkana kadar uzatma devresi ya da devreleri oynanıyor. değil mi? bu ne demek? maçın sadece bir kazananı var demek.

yani sahadan ne çıkacağı belli. bir takım kazanacak, bir takım kaybedecek. ortası yok. ha 100 maçtan 10'unun normal süresi berabere bitiyordur. "biz beraberlik sistemi getiriyoruz" derler ve futboldaki gibi galibiyete 3, beraberliğe 1 puan verirler. o zaman puan tablosu bir halta benzeyebilir. ya da galibiyete 2, beraberliğe 1, mağlubiyete 0... ama şu haliyle... çok gereksiz ve faydasız bir şey.

abi seri şeklinde yazın şunu işte. basketbolda puanın ne işi var arkadaş, çok maç kazanan öndedir, bu kadar basit. bir de averaj olayı var... ulan 500:400 yazmak yerine +100 yazsana oraya? futbol mu bu 38'den 17'yi çıkarıp averaj hesaplayabileyim ben? hayır tamam 518'den 399'u çıkarmak çok zor olmayabilir ama ben takımlar arasındaki averaj farkını görmek istiyorum. hepsini tek tek hesaplayıp kâğıda mı yazayım? illa yazacaksanız kimin kaç atıp kaç yediğini de yazın ama benim için önemli olan averaj anasını satayım. hacı bak şöyle yapacaksın,

1. fenerbahçe 6-0
2. efes pilsen 5-1
3. galatasaray 5-1
4. hedehödö 4-2

çoğu ligde her hafta bir maç oynandığından ve maç fazlası/eksiği durumu olmadığından, üst sırada yer alacak takımı yüzdeyle belirleme olayına ihtiyaç olmaz. ama gerekirse o da yazılmalı.

hey allahım. lan olm hiç mi akıllı kalmadı memlekette? hâlâ puan durumu falan var. anaa.