bugün

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü 8.6.2011 Tarihli ve 27958 Sayılı Mükerrer Resmi Gazete' de yayımlanan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı' nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde kurulmuştur. BSGM' de, Avcılık ve Kontrol, idari işler ve Koordinasyon, istatistik ve Bilgi işlemleri, Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları ve Yetiştiricilik Daire Başkanlığı olmak üzere beş daire başkanlığı bulunmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı' nın teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname çerçevesinin 10. Maddesi' nde görevleri şu şekilde belirtilmiştir:

Denizlerde ve iç sularda sürdürülebilir balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ile avcılığının esaslarını belirlemek ve bunları teşvik etmek.

Balıkçı barınakları ve balıkçılık altyapı tesisleri kurulması, işletilmesi ve denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek ve denetimini yapmak.

Balıkçılık ve su ürünleri kaynaklarını korumak, koruma, üretim ve yetiştiricilik alanlarını belirlemek ve bu alanları zararlardan koruyacak tedbirleri almak.

ithal ve ihraç edilecek balıkçılık ve su ürünleri ile girdilerine ilişkin esasları belirlemek.

Balıkçılık ve su ürünleri üretim kaynaklarının geliştirilmesi ve verimliliğin arttırılması ile ilgili faaliyetlerde bulunmak, kontrol ve denetimleri yapmak ve yaptırmak.

Balıkçılık ve su ürünleri üretiminin ve verimliliğin arttırılması için gerekli girdilerin tedarikine ilişkin tedbirleri almak.

Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğine uygun istihsal sahalarına ilişkin esasları belirlemek, istihsal vasıtalarının asgari vasıf ve şartlarını, kiralanma ve kullanılma esaslarını belirlemek.

Balıkçılık ve su ürünleri üretim, geliştirme ve araştırma projeleri ile ilgili çalışmalar yapmak.

Balıkçılık ve su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği ile ilgili bilgi sistemi oluşturmak.

Bakan tarafından verilen benzeri görevleri yapmak.

http://www.bsgm.gov.tr/
su ürünleri mühendisleri için son derece önemli olan kurum
güncel Önemli Başlıklar