bugün

kişisel fikriyatımdır ve kesinlikle böyledir. yıllar önce bir yönetmen gelmişti adını hatırlamıyorum. atatürk filmini çekmekten vazgeçti neden burada böylesine atatürk e tapan insanların bulunduğu bir ülkede atatürk ü eleştiremem. işte sorun da burda bizim gerizekalılarda. Hakan günay ın kitabından bir parça alıntı yapıyorum.

"mustafa kemal'i ilk gördüğüm anda anlamıştım. onun da başına gelecekti. kutsallaşacaktı. hiçbir hamlesi hiçbir yerde tartışılmayacak, sözleri dogmalara dönüşecek, kurtuluş savaşı'ndan geriye kalan tek isim olacak, ilkelerinden heykeller yapılacak, ekonomisi için çırpındığı ülkesinin değeri düşmüş banknotlarına yüzü resmedilecek ve hatta politikası aleyhinde fikir beyan etmek bile kanunen yasaklanacaktı. önce düşmanı, sonra saltanatı yenmiş olan mustafa kemal, en sonunda kendisiyle savaşacaktı. özgürleştikçe körleşen halk onu ve devrimini çiğ çiğ yiyecekti. tarihe bir v harfi çizdirecek kadar keskin bir dönüş yaptırmış olmasına rağmen halkı tarafından delik deşik edilecek ve geriye sadece fotoğrafları kalacaktı."*

söyleyecek söz bulamıyorum.