bugün

1921 yılının ocak ayında, mustafa kemal ile rus elçiliği sekreteri yanakoviç pulman arasında geçen diplomatik yazışmadan anladığımız olaydır, ah atam ah, keşke şu komunizm'i biraz araştırsaydın da bizim rusların gözündeki imajımızı zedelemeseydin....

konuşma metnini ben taha akyol bey'in "ama hangi atatürk” isimli baş yapıt eserinden alıyorum o da, mehmet perinçek'in "atatürk'ün sovyetlerle görüşmeleri" kitabını kaynak gösteriyor...

Buyrun yorum sizin;

mustafa kemal kurduğu resmi tkp'yi upmal'a anlatıyor:

" benim bulunmadığım sıralarda bizim burjuvalar rus komunizmi aleyhine tam bir fırtına koparmışlar. Bunu duyunca geldim ve dedim ki, 'komunizm toplumsal bir meseledir... Ona karşı zor kullanılması sadece hareketin büyümesine yarayacaktır. Halkın komunizmi tanımasına imkan sağlamak, sonra halkın görüşünü sormak gerekir.' ben bu amaçla türkiye'de türk komunist fırkasını kurdum..."

upmal atatürk'ün komunizm konusundaki düştüğü metodolojik hatayı vurgulayarak şu cevabı veriyor:

"rus komunizmi yoktur, komunizm milletlerarasıdır....halk iştirakiyyun fırkası'ndan daha devrimci teşkilat yoktur.."

mustafa kemal komunizm konusundaki yanlış bilgisinde hala ısrar ederek local anlamda milli bir komunizm düşüncesinden hareketle şu cevabı veriyor:

"türkiye'de özel bir komunizme ihtiyaç var"
komünizm yazmayı bile bilmeyen sığırlar tarafından ortaya atılan iddia. görsel