bugün

anlam verilemeyen bir durumdur. 12 ay askerlik yüzünden böyle nefret eden erkekleri bi nebze anlıyorum. ne kadar nefret etseler de torununa bile askerlik anılarını anlatırlar o ayrı. ama bu kızlardaki antimilitarizm sevdası nedir bilinmez. tsk nın bu ülkedeki yerini ve önemini kavrayamamış bünyeler moda diye antimilitarist oluyor. ne kadar enteresan.
türkiye'de çoğu zaman "yavşak olmak" gibi algılanır. mermi sıkan yürekli, mermi yiyen şehit, oğlu ölen fedakar ve fakat bu kısır döngüye karşı olanlar "yavşak"...
yavşak olmaktır! bu halkın bir kısmı bu vatan için şehit olurken diğer kısmı bunların sırtından geçinemez. kısır döngü türk askerinin geri çekilmesiyle sona erecekse bırakın devam etsin. bu vatan, bu millet böyle bir lekeyi kaldıramaz. bir gün gelecek ve bu terör bitecektir. eğer bu ülke o şerefsizlerle masaya oturmadan bu işi çözemiyorsa zaten herşey bitmiştir. ki durum asla böyle değildir. ordu - asker beraber olduğu sürece bu olaylar elbet sona erecektir. " yavşak " olmaya gerek yok!
aklını başına toplamaktır.
askerliğin "uzmanlık" ve "tercih" gerektiren bir meslek olması gerektiğininin bilincinde olmaktır.
her erkeği "çakı gibi asker oldu maaşallah" gibi üfürüklerle askere yollamanın gülünçlüğünü fark edebilmektir.
mantıksızlıkların, absürdlüklerin kol gezdiği bir yerde, gencecik insanları sivilde yaptıkları işlere benzer şeyler yaptırarak zorla 15 ay tutmanın saçmalığını kavramaktır.
garaj nöbeti tutarak, paspas yaparak, patates doğrayarak, rütbelilerin özel işlerine koşturarak, banyo-tuvalet temizleyerek aslında askerlik değil "hizmetçilik" yapıldığının bilincinde olmaktır.

buyrun şimdi tartışabilirsiniz...
kültür abidesi olduğunu sanan sivilceli yeni yetme takımının görüşüdür. birgün ülkemiz işgal edilirse, ağlayarak koşup annesinin arkasına saklanır bu yeni yetme. ondan sonrada asker nerde? neden beni ve annemi korumuyor diye çığlık atar.
piyonlar üstünden para kıranların ekmeğine yağ sürmemektir.
+ben antimilitaristim.
-efenim!
+muiii.
Ben yarı antimilitaristim. Bu nasıl oluyor? Eğer askerlerimiz gerçekten büyük diyaloglarla büyük bir konsensus ile sadece gerekli ise operasyon yapıyorsa ve hukuka bağlıysa sapına kadar militarist oluyorum yok canları tehlikede ise ve diplomasiden taviz verilerek hayal peşinde kosuluyorsa buna karşıyım. Bunun adı ne bilmiyorum. Lakin muhakkak büyükler en doğrusunu bilir.
Şahsen bedelli askerlik yaptığım için kendime antimilitaristim diyebiliyorum.

Anmilitaristim diyip askere giden mallar var. Fikriniz eyleminizle uyuşsun bari amk.