bugün

sözde milliyetçilik yapanlardır. yıllardır birbiriyle yan yana omuz omuza yaşamış, savaşmış, hayatta kalmış insanları birbirine düşürmektir. balkan göçmeni anadolu insanına laf atar, anadolu insanı balkan göçmenine laf atar. Yabancılar da bizimle eğlenir.

(bkz: balkan göçmenleri/#24274735)
tek bir tarafla değil iki tarafla düzelecek durumdur. yok anadolulular demesinle olmaz. iki tarafta birbirine laf etmeyecek.
düşürmelerine gerek yoktur. çünkü çoktan düşmüştürler. baba tarafı macır, anne tarafı yörük olarak bu kesimlerin birbirlerine düşmüş olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. kendi akrabalarımda bile bu ayrılığı zaman zaman görebiliyorum birbirlerine kız alıp vermelerine rağmen. anadolu türkleri, siyasi islam; balkan göçmeni türkler ise kemalizm zehrine kapılmıştır büyük oranda. bu yüzden birbirlerini çekememe üst düzeydedir.

not: kemalizm ile atatürk sevgisi, siyasi islamla muhafazakarlık farklı şeylerdir.
okuma oranın bu kadar düşük takım tutar gibi parti tutan apolitiklerin sayısının yüksek olduğu bir ülkede bu sorunsalın ortaya çıkması zor değil! okumuyoruz, bilmiyoruz, tanımıyoruz, sadece kutuplaştırıyoruz.
Ee bunlar da artık yeni bir tür diyelim. Zaten bölmek, milleti sınıflandırıp paramparça etmek isteyen bir dolu tip var, bunlar da yeni çıktı.

Fakat bu o kadar mantıksız bir ayrıştırma ki herkesin bunun farkında olması lazım. Bir kere aralarında aşırı belirgin farklar yoktur. Olan farklar da gitgide kapanıyor. Kimsenin anadolulu, balkanlı olmaktan utanç duyduğunu veya kendini üstün gördüğüne tanıklık etmedim. insanlarımızda birbirlerini memleketleri yüzünden aşağılama algısı yoktur. Bu bizi birbirimize düşürmek isteyenler de trollük veya kötü amaçlar taşıyarak yeni ayrıştırmalar yapmak için yapıyor da hiç tutmaz bu yapacakları. Ben size söyleyeyim. Tabi yine de bir sorun olursa ak partiye gelin. Çözüm akp.