bugün

başlı başına bir problem.

eğer görüyorsalar, ayrı bir ibadethane ısrarı nedir?

katolik, protestan ve ortadokslar bile içtihadsal olarak çok ayrıyken ibadethanelerinin adı kilisedir.

diyolar ki yeryüzü mescit değil mi? evet mescit ama kuran namaz kılınması kaydıyla diyor.

aleviler ise inatla cem evi...

eğer kendilerini müslüman görmüyorsalar, hz ali sevgisi nerden gelmektedir?

hz ali, islam peygamberinin damamıdır, yeğenidir.

namazını kılar, orucunu tutar bir isimdir. öyleki bütün müslümanların halifeliğini yapmıştır.

şimdi bu paradoksların farkındalar ve diyorlar ki, bizler islamlıktan önceki türk kültürünün devamıyız.

yine saçma bir tablo ortaya çıkıyor. orta asyada müslüman olmayan ve şaman kültürünü devam ettiren türklere bakıyoruz, en ufak bir benzeyiş yok alevilerin adetleriyle.

anlayacağınız önce ne olduklarına karar vermeliler.

bu seferde diyorlar ki, biz insanız insanı seviyoruz.

o zaman diyoruz ki, nedir hala yavuz un kinini gütmek? hani siz sövene dilsiz, vurana elsizdiniz?

hadi bir kininiz var, aynı kini mustafa kemal e karşı neden gütmüyorsunuz?

dersimde yapılan sistematik bir alevi katilamı değil midir?

bugun pkk lıların yaptığını bundan altıyüzyıl once anadolu da yaşayan aleviler,-geneli değil tabi, yani en azından öyle umut ediyorum- safevilere bağlılık ilan ederek yapmaya kalkınca bu olaylar olmadı mı diyoruz, yine cevap yok.

alevilik baştan asagı acmazlara dolu.

bir kısmı kendini müslüman gorurken, bir kısmı gormuyor. müslüman goren namazını kılmıyor, orucunu tutmuyor. daha kendi içlerinde birlik yok.

birde kendilerini çok aydın ve ilerici goruyorlar.

soruyorum var mıdır türk bilim tarihine ismini yazdıran bir isminiz. cevap hayır?

ünlü bir düşünce adamı? yine hayır?

ee bu ülkede bütün özel eğitim kurumları, yurtlar, evler vesaire sünni blokun elindeyken nasıl olurda, kendinizi okumus aydın karsınızdakını cahil gorursunuz diyorum, yine cevap yok.

boyle de ilginç bir durum.
cemevi ni kimse ibadethane olarak görmüyor kültürevi olarak görüyor alevilik islamın bir parçası olup sadece yaşayış biçimidir zaten bunu böyle düşünmeyen alevi olamaz. ve bazı bölücü insanlar sebebiyle aleviler dışlanma tehlikesi ile karşı karşıyadır.
alevilik ehli sünnete uygun değildir ...
kim ne iddia ediyorsa etmeye devam etsin .
birçok alevi arkadaşım var, bazıları hükümet istifacılar familyasına dahil; molotof atıyor, bazıları ben dine inanmıyorum ama aleviyim diyor, bazıları ben müslümanım ama cem evine giderim saz çalarım diyor, bazıları ise ben de müslümanım ama camiye giderim, namazımı orada kılar orucumu tutarım cemle evle işim olmaz diyor. anlaşılan alevilik kendi içinde bir olamayıştır.
ırak islam şam devleti adlı terör örgütünü dahi destekleyecek kadar aklını yitirmiş şeriat sevdalısı bir mollanın aklını kurcalayan sual.

çok mu merak ettin? o zaman alevi düşmanlığını bırak da git alevi tanı, git alevilerle biraz sohbet et. göreceksin ki senden daha fazla müslümanlardır. burada kendinden olmayanı fişleyip, ağzından salyalar akıtarak provokosyon yapan sen ve senin gibiler ne kadar müslüman ben onu merak ediyorum asıl.

özel mesajdan tehdit et, ondan sonra da gel alevileri sorgula, gel burda propaganda yap çakal seni.

sünniler alevileri insan olarak görüyor mu? buna cevap ver molla buna cevap ver. tekbirler getirerek yaktıklarınızı insan yerine koyuyor musunuz sizler? bırak müslümanlığı, allahı, kitabı da buna cevap ver sen.
bunu sormak bile cahillik belirtisidir. bazı kimselerin ahırlarından çıkıp bir kaç aleviden dayak yemeye ihtiyacı var.
cevabı hayır olan soru.

nerde alevi varsa hepsi komünist veya kemoş.
Görseller de Müslümanlıkla bir alakaları yok.
ben kendi yaptıkalrımın hesabını vereceğim. O kimdir ne dir ne değildir. Hesabını kendisi zamanı gelince verecektir. Bir defa doğru yolu gösteririsin olur biter. Dinde zorlama yoktur.
aleviler ne ayak anlamis degilim kimisi oyle bi alevi ki ateist alevilerden nasil oluyo ben anlamiyorum. muslumanlara(sunnilere) son derece kinliler. hz. muhammedin islam hukunu geneli asla kabul etmiyor.
ilginc bir güruh.
simdi hangi alevi?

tokat'in Sivas'in dugunun ortasinda semah donen alevileri mi?

dersim'in zerdustlukten kirma ataturk portreli aleviligi mi?

amasya'nin mi aleviligi? ki o da az biraz.

simdi arkadaslar turkiye'de alevilik dedelik makamiylan karistiriliyor bence.

aleviler icin aydin demek bisi kesfetmis ya da bisiler yaziyor olmali demek degil.

alevi aydin'i demek o mezhebi ayrintisina kadar benimsemis yasayan her sorduguna cevap alabildigin, cevaplari da boyle felsefili aforizmali falansa ona aydin diyolar. illa bi bilim adami ya da akil insan kapsamina girmeleri gerekmiyor yani.

tokatin sivasin alevisi kalkar dugun yerinin ortasinda semah doner. biz ailecek ilk gordugumuzde tovbe tovbe deyip oturtturmustuk yerlerine ayiptir diye. misal babam benim, bizim cemevlerine gitmemizi istemez. bi kere gittik babam daha da giderseniz koparirim ayaklarinizi dedi. neden mi?

cunku cemi yapan kisi dede mertebesinde degil. ceme gelenlerin basinda ortusu yok. yuzunde tonla makyaj oturunca butun mal varligi meydanda. sozde dedemiz dua ederken makyaji akacak diye kendini yelpaze araciligiyla yelleyen kadin var, kadinlarimiz..

o yuzden 10 yildan fazladir gitmeyiz cemevine.

simdiki alevilik alevilik degil metropollerde a dostlar. alevilik hala varolan koylerde varolan keramet sahibi dedelerce yasatiliyor.

sunniyim deyip namaz kilmayanla oruc tutmayip zina edenlerle, aleviyim deyip cemevini semahi o hale dusurenler, 12 imami es gecenler birdir.

daha ne diiim amk? ayrintili bilgi icin inbox cinim. kizlar eklesin.
Hz.ali ra hak görmek islama uymaz.eger hak görüyorsan islama ters düşersin ama ali sevgisi nde asla problem yoktur.
gezi parkında ölenler in yarısından fazlasi aleviydi. bu aileler çocuklarını neden bu tarz yetiştiriyor. bana çıkıp özgürlükcu falan satmayin. klasik olacak ama 1 numarali arkadaşım alevi. Çorumlu vs. ama bu tarz bi alevi değiller.

uygulama boyutuda kimseyi bağlamaz kur an a peygambere inanan onun gibi yaşar.
"mustafa kemal'e neden düşman değilsiniz o da dersim'de alevi katliamı yaptı" diyebilecek kadar gerizekalı olmanın insanı üzdüğü yorum.

ulan ne pezevengin çocuğu, kahpe dölü insan yaşıyor memlekette. Bu ülkede inancından dolayı insan öldürmeyecek tek liderdir belkide atatürk. Kalkmış iki götveren azıtmış cumhuriyeti tanımayız diyerek devlete baş kaldıran isyancıların ölümünü aleviliklerine bağlamış..

düşünme demiyorum hobi olarak yine düşün ama biraz destekli salla..
kimseyi ilgilendirmeyen mesele.

ister görür ister görmez. insanlar nereyi ibadethane olarak seçmişse devlet camiler için verdiği desteğin aynısını vermek zorundadır bu kadar basit. devlet alevilere 'siz müslüman değil misiniz?' diye soramaz. haddi değildir. ona ne? müslüman ya da değil kime ne?

angut angut tespitler sıçmaya çalışarak olmaz o işler.
bu soru masum gibi görünse de bazen alevileri dışlamak için sorulur. bu sorudan hoşlanmayan ve hoşlanmama hakkı olan aleviler vardır. bu aleviler son derece özgürlükçü ve hoşgörülüdürler, başkalarına karışmazlar ve kendilerine de saygı gösterilmesini isterler. onlara illa bir şey demek gerekirse alevi demek yeterlidir. kendilerini müslüman olarak görseler de görmeseler de onlara saygı göstermek gerekir. kendini müslüman olarak gören herkes de iyi değildir, örneğin diğer müslümanların kellesini kesmekle övünen işid veya id denilen örgüt de kendsini müslüman olarak görmektedir hatta sadece kendisini müslüman olarak görmekte kendisinden başkalarını kafir olarak görmektedir.
Herşey tamam, bazı aleviler benim diyenden daha müslüman yaşıyorlar. ama anlamadığım okumadığım, okuyandan duymadığım bir Soru var aklımda.
Aleviliğin kuran-ı kerim de yeri var mıdır??
Yok diye biliyorum. Öyleyse belli zamanlı oruçlar, belli çeşit ibadetler ve camiye girmem saçmalğı ne oluyor? Nasıl biçimleniyor bu ibadet şekli.
Ha yapar herkesin kendi bileceği iş, inanişina kalmiş ama muslumanım deyip de camıye gırmem diye bir tezat akıl kari degil.
ben bir aleviyim. bir allahın kuluna sünnisin camiye gidiyor musun, içki neden içiyorsun?...demem. oruç tutmadığım halde oruçlunun yanında su içmem, ezanda yanımda inançlı biri varsa müziğin sesini kısarım. çünkü inanç, etnik köken... üzerinde yorum yapılamayacak kadar hassas mevzular.

ama bakıyorumda bazıları hiç çekinmeden insanların inançlarını sorguluyorlar.

sizene arkadaşım sizene?

edit: şu sıra müslümanlardan utanıyorlarlar. buna eminim.
islamın bir meshebidir. hz ali öldükten sonra bu meshep doğmuştur. hz ali camide öldüğü için cami yerine cemevlerini benimsemişlerdir. bu ülkedeki en harbi insanlardır.