bugün

ön not: bazı arkadaşların kafası mı iyi? ben savaş iyi rus ordusu melek mi diyorum burada? diyorum ki çok fena dezenformasyon var. yok yazdıklarımda yanlış varsa söyleyin düzelteyim.okuduğumuzu anlayamayan bir millet mi olduk anlamıyorum ki?

ukrayna'da siviller acı çekiyor. nokta. bu bir savaş çünkü. savaş böyle bir şey.

ama bu dezenformasyonu savunmanızı mı gerektirir? gerçekten enteresan. ukrayna halkı masum ancak hükümetinin de öyle olduğunu düşünüyorsanız her yere diktikleri stephan bandera'nın kim olduğunu bir araştırın derim. herif 2.dünya savaşında yahudi rus avlıyordu nazi gamalı haçı kolunda takılı olarak.

bir sözlük yazarı çok güzel yazmış #134495550

yalan-1
kızını tahliye eden ukraynalı baba:

bu videoyu hatırladınız değil mi? hayır onu siz bulmadınız o sizi buldu. ya instagram'da bir yerlerde karşınıza çıktı ya burada ekşi sözlük başlığında ya da haberlerde. tüm dünya servis etti zaten. ben de gördüm ve gerçekten içim acıdı. peki gerçek ne dersiniz?

gerçek-1
direkt habertürk’ten alıntılayayım. bu arada haberlerini düzeltme ihtiyacı duyarak beni şaşırttı ht.
“rusya’nın ukrayna’ya yönelik saldırılarının başlamasının ardından sosyal medyada bir baba ve kızın vedalaşması gündem olmuştu. odessa bölgesinde yaşadığı ve ukrayna ordusuna katılacağı iddia edilen babanın, rus ordusunda savaştığı ortaya çıktı.teyit mecralarınca yapılan araştırmalara göre, 21 şubat’ta donetsk’te kaydedilen videodaki baba, rusya’ya karşı savaşacak bir ukrayna askerini değil; rusya’ya giden bir babayı gösteriyor.gorlovka belediye başkanı’nın açıklamasına göre videodaki baba, ukrayna ordusuna karşı savaşacak bir donetskli.”

yani tam tersi rus bir baba kızını ve eşini artan ukrayna saldırılarından korumak için ailesini gorlovka’dan tahliyeyle rusya’ya yolluyor.

yalan-2
rus askerine “ülkenize dönün” diyen ukraynalı kız:

gerçek-2

gerçek ise bambaşka. filistinli bir kızın (ahed tamimi ) israilli bir askere karşı çıkışını görüyorsunuz. hani şu avrupalıların çok medeni ve barış dostu bulduğu devletten bahsediyorum. video 2012’den. 10 yıl olmuş çekileli.
peki bugüne kadar bu cesur kızımızı neden göremediniz? neden bu viral olmadı? çünkü düne kadar o bir filistin kızıydı ve bu şekilde bir değer taşımıyordu.
eğer filistinliyseniz ölebilir,tutuklanabilir ya da evsiz kalabilirsiniz. ne de olsa siz avrupalı değilsiniz. ama renkli gözlü ve sarışınsanız belki bir günlüğüne ukraynalı kabul edilip destek alabilirsiniz.

yalan-3
dinamo kiev’in ukraynalı oyuncuları, silahlanarak rusya’ya karşı direnişe katıldığını duyurdu.

gerçek-3
gerçek ise https://dogrulukpayi.s3.e...ali-futbolculari-mu-3.jpg

ukraynalı faşist organizasyon olan gonor.group üyelerini görüyorsunuz.

yalan-4
kiev belediye başkanı vitali klitschko’nun cephede savaşması.

gerçek-4
fotoğraf 2021’de askeri talim sırasında çekilmiş.

yalan-5
ukrayna başkan yardımcısının eşinin orduya katılması.

gerçek-5
“ukrayna'nın 30 yıllık bağımsızlık günü vesilesiyle askeri geçit töreninin provası. ukraynalı kadın asker”

daha bunun gibi devam edilebilir. doğrulukpayı'nda da birçoğunu bulabilirsiniz iddaların.

peki bunlar savaşın kötü olduğu gerçeğini değiştirir mi? hayır.

ancak bu kirli propaganda makinesinin yalanlarına kanmamak için dikkatli olmanızda fayda olduğunu gösterir en azından.

gerçekler gördüğünüzden fazlası olabilir.