bugün

gelişmeler bölümünden duyurulmuş olan uyarı yazısıdır.
(bkz: şu an korkudan titriyorum biliyor musun)
sıçılan başlıkların kokusunun yukarıdakilere kadar ulaştığını gösteren muhtıradır.
izmir'de kar yağmamasından duyulan memnuniyetsizliğin dile getirildiği muhtırasıdır. yok lan pardon muhtıradır.

(bkz: götünden anlamak)
beklenilen durumdur.
bir kaç gündür sözlükte olup bitenlerin yönetim tarafından özetlenmesidir.
muhtıradan ziyade bilgilendirmektir ve dikkat çekmektir. yerindedir.
(bkz: gaçın tavuk geldi lan tavuk)
Cool adam ın artık bu işe bir dur demesi gerek. Neyse parası versin alsın şu sözlüğü.
Üşüyoruz cool adam.
yönetimin sol frame in dengesiz biçimde salak başlıklarla dolu olduğunun farkındalığının kanıtı, düzenin gelişinin duyurusudur.
''izmir'e kar mı yağıyor, yağsa ilk ben açarım başlığı mına koyim'' tadındadır, samimidir.

moonlight... içimizden biri.
"izmir'de kar yağması" başlığını açabilme desturunu vermiştir. tenk yu gad. riili tenk yu.

bir konunun başlık olabilme potansiyeli ile ilgili hep şüphelerim vardı. "lan şimdi bunu başlık yaptım da, ya munlayt sonata için osuruktan bir konu ise bu?" diye götümü tokatlıyordum.

ohhh, şimdi mesudum, messiyim, mesihim.
adam sonuna kadar haklıdır efenim...
(bkz: 25 ocak 2010 izmir in güneşli havanın sert olması)
bu muhtırada yazanların altına imzamı atarım atmasına da, şu "dedirten" muhabbetiyle ilgili olan kısmın uygulanabildiğini bir türlü göremedim ben bu sözlükte. hayır normalde kendisiyle bir sorunum yok da bu konu üzerine o kadar düşüldü ki, artık her "dedirten başlık" lafını gördüğümde otomatikman bir midem bulanıyor, ne bileyim üzerimdekileri yırtmak istiyorum falan.

her yeni gelen nesil döneminde bir "dedirten azgınlığı" dönemi yaşanıyor, her sene de buna benzer uyarılar gelişmeler bölümünden yapılıyor.

bu sene uygulama süreci nasıl olacak acaba? ben bundan sonraki ilk troll başlığında kafadan üç tane "bu kadarı da olmaz dedirten başlık" kalıplı entry göreceğime adım gibi eminim.
(bkz: çıkmaz ayın son çarşambası izmir kar yağışı)
gammazlanan konulara dikkat çekmiş, gereksiz başlıklardan haber veren muhtıradır, gerekliydi, geç bile kalınmıştı, iyi ki yayınlandı.
acaba yine nerde amator rock konseri varmış derken karşıma çıkan muhtıradır.
Muhtıra denemeyecek kadar açık ve nazik bir dille yazılmış hatırlatma yazısıdır.
'merhaba arkadaşlar,

yapılan birkaç yanlışla ilgili bilgi vermek istiyoruz,'

meali: merhaba arkadaşlar, yine sözlükten memnun değiliz, bunun bizce sebebi sizlersiniz, yanlışlarınızı periyodik aralıklarla buraya yazma ritüeline devam ediyoruz.

'* öncelikle bir entryniz silindiyse, o entrynin silinme sebebine lütfen önce bir bakınız. her entry, tanım içermediği gerekçesiyle silinmemektedir. mesela '' bu entry yanlışlıkla iki defa girilmiş '' sebebiyle bir entryniz silindiyse, o entryi bir satır tanım ekleyip yeniden canlandırmanız doğru değil. üstelik 'mod zoruyla tanım' gibi bizi derinden yaralayan bir giriş de yaptığınız zaman, gerçekten çok üzülüyoruz.'

meali: entrynizin silinme sebebi o entry ancak silindiğinde ortaya çıkan bir şeydir. ha bu şey gibi bak, 'soruyu anlamak soruya dahildir' zevzekliği vardı hani hocalarda, yani sen istediğin kadar malakça sor biz onu çözmek zorundayız. yok yea.. iki kere girmeyin, hadi girdiniz, birini çıkarın, ne o öyle marc dorcel playboyu musunuz pardon?

'* yeni gelen yazarları da bilgilendirmek amacıyla, şu hatayı yeniden anımsatmak istiyoruz;

lütfen dedirten, denilesi, ettirten, sordurtan, dedirten başlık, denilesi entry gibi kelime ve kalıplar kullanarak zorlama tanımlar yapmaktan kaçınınız. '' peki ama neden? '' diye sormak isteyen yazar arkadaşlarımızı, bir derdim var'a davet ediyoruz.'

meali: hani yazarlar geliyor ya durmadan, çaktırmayın bunlar eskilerin yeni versiyonu olsalar da yeniler, hah işte onlara sesleniyorum, şurayı tweeter'dan, forumdan ayrı tutmak için çabalıyormuşçasına çalışıyoruz, bu hep böyleydi, yeni geldiniz ya siz bilmezsiniz.

'* son zamanlarda en çok şikayet edilen konu, yağış ile alakalı başlıkların artması yönünde.

- gün ay yıl şehir yağmur/kar yağışı - düzeniyle çok sayıda başlık açılmakta.

arkadaşlar kars, erzurum, bursa, ankara, istanbul gibi birçok şehrimizde kar ya da yağmur yağmasının üzerinde durulacak bir konu olduğunu düşünmüyoruz. aksi halde her gün benzer başlıkların açılma ihtimali oluyor. bir yazar, bir şehrin yağış durumu ile ilgili başlık açtıktan sonra, diğer yazarlar da bunun altında kalmayıp, kendi şehirlerinin yağışından bahsediyorlar ve sol frame'in içeriği hava durumu haberlerini aratmayacak biçimde şekilleniyor. '

meali: içimizdeki hava durumu sunucusuna bi dur demenin vakti geldi. yukardan baskı var, ona göre canınız yanarsa bunu uyarı olarak dikkate alın.

'bugüne kadar açılmış başlıkları temizlemeyi düşünmüyoruz ancak bundan sonrasında ya başlığı sileceğiz ya da ilgili entryleri, başlık uyumsuzluğu yaratmadığı takdirde o şehrin başlığına taşıyacağız.

izmir'de kar yağarsa bunun başlığı açabilir. hatta ben açarım. bu ve bunun gibi alışık olmadığımız doğa olaylarının başlığını elbette açabilirsiniz.'

meali: bugüne kadar yazdığınız her şeyi unutun, yeni bir sayfa açın, değişin hocu, böyle entelleşin, öyle bi yazın ki kimse anlayamasın. (bkz: yakın zamanda okula müfettişin geleceği söylentisi) tabi siz bu kadar gelişince izmire kar yağması gibi durumlar biz sevgili moderasyonun değinebileceği nadir konulardan oluveriyor.

not: bu arada izmire son yirmi yılda bir kez kar yağdı benim hatırladığım. bu da önemsiz, boş yağışlarla alakalı durumu protesto eden bilgi olarak kayıtlara geçsin hakimim.
sözlükte demokrasi adı altında karşı gruplanmaların oluşmasına sebeb verebilecek gelişmedir.