bugün

peşin edit: sözü edilmiş sınıf, ilköğretim 1.sınıf. ayrıca; lüzum olursa tüm özel ve tüzel kişilik isimlerini ifşa edebilirim.

okul müdürünün teşvikleri üzerine öğretmenlerin hayata geçirdiği utanç verici hadise.
anlatımlarında başarılı bulunan öğrencilere ayrıca ödül verileceği bildirilmiştir.
kuşkusuz akla ilk gelen başarının kriterleri. kim neye göre başarılı bulunacak? neye göre başarısız!

yakın arkadaşımın dert yanması üzerine müdahil oldum ve sonrasında ciddi ciddi kaygı duyup paylaşmak istedim.
sınıfta en az 25 öğrenci olduğunu var sayarsak ve bu öğrencilerin ailelerini siyasi olarak kategorize edersek her kesimden, her inançtan, her mezhepten insanlar bulabilmemiz mümkün. hali hazırda, kendini siyasi tutumundan ayrıştırmamış, önceki başkanlardan tamamen farklı olacağını deklare etmiş, kurucusu olduğu siyasi akımın üst düzey temsilcisi gibi davranan bir lideri anlatmak, aynı siyasi partinin sempatizanı, üyesi, yetkilisi vb. olma gereksinimlerini doğurur.

bir diğer siyasi tutum içerisinde olan ailenin öğrencisi nasıl bir ödevle okula gidebilir peki?
bakınız, ilköğretim 1. sınıf öğrencisi rte'nin kim olduğunu bile bilmeyeceğine göre;

-baba, örtmenim bana rte'yi anlatın ödevi verdi
+?!?%+&+^^?
-rte kim baba?
+cumhurbaşkanı

1. sınıf öğrencisi ödeve konu edilmiş bu edepsiz suali tek başına cevaplayamayacağına göre ebeveynlerinden destek alması son derece normal. asıl meselede bu. ebeveynler bu konuda nasıl yardımcı olabilir öğrencisine. gerçekte var olan düşüncelerinimi dile getirmeli, yoksa öğrencisini zor durumda bırakmayarak, sistemin kahraman ilan etmeye çalıştığı kişiyi kendini inkar ederek yüceltmelimi?

diyelim ki tüm olumsuzlukları göz ardı etmiş bir baba kendi inandığı gerçekler ışığında öğrencisine bir metin yazdırdı ve bu şekilde okula gönderdi. başarı kriterini önceden belirlemiş ak eğitimcinin gazabı ne olacak? bu metni yazdırdığı bariz olan aile ifşa edilmiş olmayacak mı? çok net.

o halde soruyorum...

bu kimin projesi?
müfredatta böyle bir kısım var mıdır?
yoksa, kimler bu işgüzarlığı peydahladı?
Öğretmeni şikayet ediniz efenim.
Bildiğiniz siyaset yapmak bu.
Veya müdürü de edebilirsiniz.
Doğru ise bu olay ironik bir dille yazılabilir. Can dündar'ın yazısını paraphrase edebilirsiniz.
Henüz küfür etmeyi bilmeyen, küçücük ve hepsi birer melek sayılacak 1. sınıf öğrencilerinin hakaret içerikli tanıtım yapmayacağını bildikleri için vermişlerdir. Aynı ödevi lise 1 ya da üniversite 1. Sınıf öğrencilerine verseler, okutacak adam bulamazlar.
Bir çeşit terbiyesizlik. Zamanında beni de kaldırıp baban içki içiyor mu diye sordurmuş bir ilkokul öğretmenim vardı. (Sol görüşlü bir adamdı ve babam içki içmezdi)
Ha kendisi mi? 5. Sınıf mezuniyet töreni gibi bir saçmalıkta(neyin mezuniyetiyse) içip içip yavşakça hareketlerde bulunan bir adamdı aynı zamanda.

Hangi amaçla olursa olsun öğrenci yoluyla bu şekilde yaftalama çalışmaları yapılması acınası bir durum bana göre.
birinci sınıf çocukların hapse girme ihtimalini akla getirir.

(bkz: cumhurbaşkanına hakaret)