bugün

1 liralık pusulayla google haritasının nasıl çürütüldüğünün anlatıldığı şeysidir.

şimdi bu şey, bizim kırtasiyede 1 lira. aslında kırtasiyeci 1,5 lira dedi ama cebimden 1 lira çıkarınca tamam o da olur dedi.

görsel

şimdi ahabu şey de google haritadan bulacağınız caddeniz.

görsel

tabi sizin caddenizin ismi böyle new clarcson filan olmayacak, muhtemelen "koyun sokak", "çoban caddesi", "aklar kavşağı" filan olacak. ben onu amerikalılara anlatırken öyle yabancı oldu. neyse.

şimdi pusulayla, evinizin bir köşesine gidip evinizin kuzeyle yaptığı açıyı bulun. bir kenara not edin. pusula kullanmayı bilmeyen varsa google'da aratıp bunu yapabilirsiniz.

sonra google map uygulamasını açın. evinizi haritada bulun. google harita, coğrafik kuzey yönü olarak yukarıyı seçmiştir. buna göre evinizin kuzeyle yaptığı açıyı bulun. bunu da not edin.

ikisinin birbirinden çok farklı olduğunu göreceksiniz. tebrikler, artık siz bilimsel hareket eden birisiniz!
harita yanlış demek ki. uydudan filan çekim değil. uydurma. sözüm ona müslüman. dünya düz deyince nasıl da ipini koparmış gibi salyalar akıtarak saldırıyorsun.
senin başka işin gücün yok mu, müslüman postu giymiş dinsiz. google mapte senin evini buluyorsan ve yönü de hatalıysa, google map çürütülmüş olur. bu kadar basittir. sen daha neye itiraz ediyorsun. yenilgiyi kabul ediyorsun madem ki sus o zaman. bırak da insanlar bilimsel davransınlar ve sonucu kendileri görsünler.

baştan yenilgiyi kabul ettin sen. sonucu biliyorsun. o harita bi bokuma yaramıyor çünkü var saydığı dünyanın şekli küre olmadığı için, yönleri götünden uydurmuş. resimleri yan yana ekle dur. onu ben de yaparım, hani uydu görüntüsüydü? altta öyle demiyor, tıkla "uydu görüntüsü" diyor. sen de benim yaptığım gibi google'eun yalanına küfredebiliyor musun? edemezsin. sen ancak google'a secde edersin.
sonuçların yayınlanması gereken deney konusu.

ben bu deneyi bizim mahallede yaptım. google map'e göre iş yerimiz güney yönüne 25 derece açılı duruyor olması gerekirken bizim iş yeri tam güney yönüne 5 derece. yani benim yaptığım deneye göre google haritası 20 derece sapık.