• --spoiler--
  yapraklara yeşil rengi veren klorofil, sarı rengi veren ksantofil, turuncu rengi veren karotin ve kırmızı rengi veren antosiyanindir.

  Bütün bu renk pigmentleri tüm yapraklarda sürekli bulunmasına rağmen yeşil rengi veren klorofil baskın durumda olduğu için yapraklar yeşil renktedir ve diğer pigmentler maskelenmiş durumdadır.

  Havaların soğumasıyla birlikte yaprak içerisindeki klorofiller azalmaya başlayınca, karotinlerin parlak turuncu ve sarı renkleri daha sonra da yapraklardaki fosfat miktarı azaldıkça antosiyaninlerin kırmızı ve eflatun renkleri yapraklarda hakim olur.
  --spoiler--
  5 0 ...
 • darmadağınık hayaller,
  gittikçe karmaşıklaşan sessizlikler,
  hiç mi rahat durmaz..

  en iyisi, uyumak..
  sadece sevgi istediğin rüyalar misali kalbinde son bulmak mı dersin..

  oysa bulutlarla örülü sözlere,
  güneş sarısı düşlere mühim olmuşken,
  ne gerek vardı anlamsız gidişlere mi
  dersin, derim , deriz..

  biz insanlar severiz..

  ruhunun kaderini cümlelerin ellerinde yeniden diriltmek varken, kederini yüceltmek neden ki..

  kış gelmiş gibi doğadan vaz geçmek,
  tüm canlılığıyla yeşil gözleri ateş gibi sözlere değişmek zihninde..
  çölde denizi görmeden maviyi cömertçe tüketmek ufak tefek nefeslerle,

  toprağın gizemini yok etmek sezsizce,

  anlamsız hikayelerim,
  anlam biriktirmeyi umursamayacak ki hatıralarım,
  diye söylense de yılların..

  yaşasın rüyalarda umutların..
  7 0 ...
 • gülerken ağzını kapatan insan

  Eğer bir çocuksa, masumiyeti ve mahcup gülüşüyle sevgiyle harmanlanan bir hayranlık uyandırandır.
  Hayata dair gülümseten en naif detaydır.
  8 0 ...
 • empati yapabilmeleri.
  Bencil olmamamaları diğer insanları da düşünmeleri.
  pozitif ve neşeli olmaları.
  11 1 ...
 • arkadaşımın bilgi ve bilimin konuşulduğu, yazarlarının nezih ve kültürlü kişilerden oluştuğu bir platform diyerek zihnimde merak uyandırması sonucu tanıştım. ilk karşılaştığım ve gündem olan başlık da şöyle bir şeydi.

  (bkz: x mayıs 2014 sikimin kalkması)

  işte o an cidden çok kültürlü bir yermiş burası dedim kendi kendime.
  9 3 ...
 • Ameliyattan eve geldiğimde açmıştık. Bademciklerim alındığı için yanımda asla ama asla sigara içilmemesi gerekiyordu. Sonra babam sigara içmeye başladı ben de baba, başka yerde iç öksürük tutarsa felaket bir ağrı başlar, demiştim. Babam da sen başka bir odaya git deyip beni hasta yatağımdan kaldırıp göndermişti.

  Başlığı görünce aklıma geldi öyle.
  (bkz: hayata dair iç burkan anılar)
  11 1 ...
 • bir zavallı cahilliğinden olacak niçe' yi (Friedrich Wilhelm Nietzsche 1844-1900) örnek vermiş.

  ıı.reich'in ve hitler faşizminin şekil bulmasında ki en önemli unsurlardan biride niçe'nin fikirlerden olan esinlemelerdir .nasıl ki bir ayağı Richard Wagner (1813-1883)olduğu gibi.

  faşizm ve nazizm kendiliğinden oluşmadı 1800 yıllarından gelen insanlık düşmanı san'atçıların bunda çok katkısı olduğunu hep söylüyoruz .

  ne mutlu ki insanlığa o sırada marksizm bir panzehir olarak insanlığın yanında var oldu.

  niçe'den iki satır alıp cehaletinizi belli etmeyin.
  4 1 ...
 • Müthiş başlık.
  Türkiye'de yaşayan erkeklerin yüzde doksanının girdiği sınıflandırma.

  Cidden var olan bütün beyin hücreleri seks üzerine çalışıyor çoğunun. Sabah aksam karı karıı diye geberiyorlar. Sonra da buldukları her fırsatta türk kızlarını küçümsüyorlar.

  BöyleLerini rezil etmek insanlığa borcumuzdur. Üç kelimeyi yan yana getirip konuşamayan ama kriterleri mars olan kim varsa aşağılayın kızlar. Nasıl bir ezik olduğunu gösterirseniz, hayatının geri kalanında kızlara bok atarken sefil yaşamını hatırlayıp susar belki.
  Yavşak dingiller.
  7 3 ...
 • dünya çevresinde dönen bir kaç uyduya ve gezegen araştırmaya gönderilen uydulara ufo saldırısını nato gizledi ama var, yani ufo diyor ki fazla zıplama, sınırı fazla aşma, ay yeterli, ay harici araştırma yok diyor.
  koskoca evrende her halde yalnız değiliz, bizden önce yaşayan ve daha gelişkin canlılar vardır, yeni gelişenlerde vardır, bizlere gözükmemeleri belki de evrensel anlaşmaları vardır, dengeleri bozmak istemiyorlardır. tarikat liderlerine tapan insan dolu, bunlara mı tapmayacaklar?
  6 0 ...
 • ismail devrim'in intiharını ilk haber yapan gazatecinin gözaltına alınmasıdır. Oğluna okul pantolonu alamadığı için intihar eden ismail Devrim hakkındaki ilk haberi yapan gazeteci ve astakos haber sitesi genel yayın yönetmeni ergün demir, savcılığın talebiyle gözaltına alınmıştır.

  ülkenin iktidar aleyhine olaylarda reaksiyon verme hızı çok şaşırtıcı gerçekten. en hızlı oldukları konu yayın yasağı, eğer bu yasak konulana kadar haber yapılmışsa, yapanı gözaltına almak.
  13 1 ...