bugün

türk tarihinin en büyük komutanı

kimisinin hazırladığı listeye neden abdülhamit'i de kattığı merak konusu olan komutandır.

yahu abdülhamit hangi büyük zaferi kazandı? 1897 savaşı mı? güldürmeyin... koskoca imparatorluğa karşılık, o dönemdeki sınırları mora'nın biraz ötesinde biten yunanistan!.. .hayır, o değil, zafer kazandığımız o savaşın sonucu olarak girit'i kaybettik!... zaten abdülhamit o savaşta cepheye filan gitmedi...

kimilerinin büyüklük standartları gerçekten hazin...

aklıma gelmişken o savaşta komutan olan gazi ethem paşa'nın büyük cesaret göstererek abdülhamit'e koyduğu tepkiyi anlatayım:

efendim, savaştan sonra madalyalar dağıtılmaktadır. alakasız çok sayıda kişinin yanı sıra şeyhülislama da madalya verilir. buna kızan gazi ethem paşa madalyasını iade etmek ister. sebebi sorulunca "ben o savaşta yoktum" der... "nasıl olur?" denildiğinde ise şöyle yanıt verir: "cephede şeyhülislam hazretlerini görmedim. kendisine madalya verildiğine göre cephede bulunmuştur muhakkak. onu görmediğime göre ben orada olmamış olmalıyım. katılmadığım bir savaşın madalyasını ne yapayım?".