bugün

entry'ler (15)

anın görüntüsü

görsel

anın görüntüsü

görsel

akp ye oy verdim şaşkının

akp ye oy verenlerin hukuk karşısında hesap vermeyeceğini zanneden zihniyet tarafından kurulmuş cümledir.

bildirim var mesaj yok

Bugün benim de başıma gelen hadisedir.

yazar oldun mesajinin yarattigi sevinc

Bana ufak bir tebessüm ettiren sevinçtir.

bursa da suriyelilerin pala ile kıraathane basması

muhacir olarak nitelendirilen kişilerin yaptığı eylemdir.

devlet bahçeli nin dava arkadaşı

Kendi ifadesine göre Alaaddin çakıcı'dır.

1 temmuz 1927 atatürk ün istanbul a dönmesi

istanbul'dan 16 mayıs 1919'da ayrılan mustafa kemal paşa, kurtuluştan sonra ilk kez istanbul'a gelişinde büyük törenlerle karşılandı.

atatürk’ün muzaffer komutan olarak istanbul’a girdiği gündür.

https://youtu.be/cIo_fEiC-g4

adem kılıçcı

Erzurumlu boksördür. Survivor 2018 finalistidir.

istimdatkarane

medet ve yardım istercesine anlamına gelen bir kelimedir.

muterizane

itiraz eder şekilde anlamına gelen eski bir kelimedir.

ifaza

feyizlendirme manasına gelen bir kelimedir.

ebhar

nefesi ve ağzı kötü kokan adam için kullanılan eski bir kelime.

kalkaneal epifizit

aşil tendonunun kalkaneusa yapıştığı yerde hassasiyet ve ağrı ile karakterize olan çocuklarda görülen bir hastalıktır.
diğer adı (bkz: sever hastalığı)'dır.

sever hastalığı

çocuklarda görülen topuk ağrılarının başlıca nedenidir. (bkz: kalkaneal epifizit) olarak ta bilinmektedir.
sever hastalığı, kız çocuklarında 8-10 yaşlarında görülürken; erkek çocuklarında 10-12 yaşlarında görülmektedir. erkek çocuklarda daha sık görülen sever hastalığı, topuk kemiğinin arka-alt büyüme plağında medyana gelen zorlanma sonucunda oluşur.

aktif ve kilolu çocuklarda topuk kemiğinin metaphisis olarak adlandırılan bölgesinde aşırı zorlamaya bağlı olarak hasar meydana gelebilir. bu hasar sonucunda ise sever hastalığı oluşur. sever hastalığı aynı zamanda topuk kemiği büyüme plağı hasarı hastalığı olarak da tanımlanmaktadır.

özellikle sıçrama, hızlı koşu ve ani durma gibi spor faaliyetlerinde yer alan çocuklarda görülür. spor faaliyetlerinin yanı sıra taban çökmesi (düz tabanlılık) ve taban yüksekliği gibi ayak tabanında sorun olan kişilerin büyük çoğunluğunda sever hastalığına rastlanılır.

basma esnasında aşil tendonunun çevresinde gerginlik ve ağrı görülür.
yak bileğinin etrafındaki kaslarda kısalık veya kuvvetsizlik meydana gelebilir.

sever hastalığı bulunan kişilerin istirahat etmeleri ve spora bir süre ara vermeleri istenir. ancak spor sırasında veya spor sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmiyorsa tedavi sürecinde spora devam edilebilir.
topuk ağrısı yaklaşık olarak 2-4 yıl sonra kendiliğinden ortadan kalkar. geçmeyen ve şiddetli ağrılarda ise 3 hafta boyunda alçı uygulaması yapılır.